•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Ishockey - Tre Kronor

08/08/2008 - 02:55

Jörgen Jönsson öppnar för Tre Kronor


Jörgen Jönsson, 35, gör sin trettonde säsong i Färjestad, men det är inte säkert att det blir hans sista. Och i vinter vill stjärncentern dessutom göra comeback i Tre Kronor.

Han är Sveriges meste landslagsman med 285 landskamper. Men i fjol nobbade Jörgen Jönsson Tre Kronor. Skador gjorde att han hade fullt upp med att koncentrera sig på att ta sig tillbaka i spelbart skick i Färjestad.

Men i vinter vill Jönsson alltså göra comeback i landslaget.
- Om jag blir tillfrågad skulle det vara skoj att vara med igen. Jag var och såg VM i Kanada från läktarplats och de första matcherna var det väldigt jobbigt, säger Jönsson till Värmlands Folkblad.

Färjestads lagkapten utesluter inte heller att det blir en fortsättning i Elitserien. Trots att hans kontrakt med FBK går ut och att han tidigare har sagt att våren 2009 blir hans sista som hockeyspelare.

- Vi får se hur det blir, det är inget jag kommer att bestämma nu. Jag får se hur jag känner till våren, avslutar Jönsson.

Peter Karlberg - eurosport.se

Eurosport
Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Ishockey - Tre Kronor

Finland slog Sverige - Ishockey - Tre Kronor

Ishockey - Tre Kronor - Sverige föll mot Finland - för tredje gången

Tre kronor förlorade mot Finland efter straffläggning i Channel one cup och åkte på sin tredje raka förlust mot Finland den här säsongen.

Bäckström är på plats - Ishockey - Tre Kronor

Ishockey - Tre Kronor - Bäckström på plats med Tre Kronor

Sent i söndags kväll kom Nicklas Bäckström till Tre Kronors VM-läger i Portland. På måndagen tränade han med laget för första gången.

Storstryk för Tre Kronor - Ishockey - Tre Kronor

Ishockey - Tre Kronor - Storstryk för Sverige i VM-genrep

Storstryk med 1-5 och skador på de två bästa backarna. Men efteråt kom lugnande besked för Kenny Jönsson och Anton Strålman.

Strulet löst för TreKronor - Ishockey - Tre Kronor

Ishockey - Tre Kronor - Strulet löst för Tre Kronor-spelare

Både Magnus Johansson och Marcus Nilson kan spela i Tre Kronors landskamp mot USA i Portland, Maine, i natt svensk tid.