•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Ishockey - Tre Kronor

28/04/2008 - 13:49

Storstryk för Sverige i VM-genrep


Storstryk med 1-5 och skador på de två bästa backarna. Genrepet mot USA inför ishockey-VM blev ingen höjdare för Tre Kronor. Men efteråt kom i alla fall lugnande besked vad gällde lagkaptenen Kenny Jönsson och Anton Strålman.

Kenny Jönsson fick känningar i ryggen i VM-genrepet i Civic center och Anton Strålman fick en smäll på axeln. Ingen av dem fullföljde matchen.

- Det var en säkerhetsåtgärd, sade Kenny Jönsson som var ryggskadad även i vintras.

Men han är inte orolig.

- Inte det minsta lilla. Men det hade varit dumt att chansa, sade han.

Inte heller med Anton Strålman var det någon fara.

- Vi får se dag för dag, men redan direkt efter matchen kände han sig mycket bättre. Som jag bedömer det är det ingen fara för VM, sade Tre Kronors läkare Björn Waldebäck.

Då var det värre med Tre Kronors insats mot USA. Blågult var chanslöst, hängde inte alls med i USA:s intensiva spel, var svajigt bakåt och hade knappast något anfallsspel värt namnet.

- Det var en riktigt väckarklocka och viktigt att få spela mot transatlantiskt motstånd. Det här liknade inte de matcher vi spelat i Euro hockey tour, utan de spelade rakare och mer intensivt. Vi gjorde för många misstag, speciellt innanför deras offensiva blå linje där vi tappade puckar och de kunde komma i snabba spelvändningar, sade förbundskaptenen Bengt-Åke Gustafsson.

USA tog snabbt greppet om matchen via två mål på 2.40 i den första perioden. Efter en mållös mittperiod rann det i väg i den tredje innan Mattias Weinhandl svarade för det svenska tröstmålet.

Den amerikanska kedjan med Peter Mueller (1 2), Patrick Kane (1 1) och David Backes (0 1) hade uppvisning.

Mikael Tellqvist, backen Magnus Johansson och forwarden Marcus Nilson var nytillskott i Tre Kronor till USA-matchen.

- Jag tyckte de klarade sig bra. Tellan kanske skulle ha tagit det tredje målet, men annars gjorde ingen av dem bort sig, sade Gustafsson vars Tre Kronor har mycket att jobba på inför VM i Quebec där Vitryssland väntar i öppningsmatchen på lördag. Även Frankrike och Schweiz spelar i den svenska gruppen.

Svenskarna stannar kvar i Portland på träningsläger till på onsdag då laget åker till Kanada.

TT

Eurosport - publicerat
Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Ishockey - Tre Kronor

Finland slog Sverige - Ishockey - Tre Kronor

Ishockey - Tre Kronor - Sverige föll mot Finland - för tredje gången

Tre kronor förlorade mot Finland efter straffläggning i Channel one cup och åkte på sin tredje raka förlust mot Finland den här säsongen.

Bäckström är på plats - Ishockey - Tre Kronor

Ishockey - Tre Kronor - Bäckström på plats med Tre Kronor

Sent i söndags kväll kom Nicklas Bäckström till Tre Kronors VM-läger i Portland. På måndagen tränade han med laget för första gången.

Storstryk för Tre Kronor - Ishockey - Tre Kronor

Ishockey - Tre Kronor - Storstryk för Sverige i VM-genrep

Storstryk med 1-5 och skador på de två bästa backarna. Men efteråt kom lugnande besked för Kenny Jönsson och Anton Strålman.

Strulet löst för TreKronor - Ishockey - Tre Kronor

Ishockey - Tre Kronor - Strulet löst för Tre Kronor-spelare

Både Magnus Johansson och Marcus Nilson kan spela i Tre Kronors landskamp mot USA i Portland, Maine, i natt svensk tid.