•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Ishockey - Elitserien

10/10/2009 - 18:45

Skellefteå chockade serieledaren


Gästande HV71 toppade Elitserien. Men det var fyran Skellefteå som var hetast och vann med 3-2.

Hemmalagets kampinställning, fart och disciplin räckte med nöd och näppe till en, trots allt, rättvis seger med 3-2. HV hade självförtroende och kyla, men det förslog inte mot västerbottningarnas heta vilja.

Första perioden signalerade en bra ishockeymatch. Att det stod 0-0 inför andra rundan var ganska otroligt med tanke på alla heta chanser, framför allt för Skellefteå.

Skellefteå är inte lätta att tas med på hemmaplan. Motståndarna får försöka stoppa västerbottningarnas anfall tidigt och sedan vända spelet snabbt. Att låta Skellefteås virvelvindar få långa anfall kan bli förödande. Båda ingredienserna fanns med i lördagens match.

För HV:s motståndare gäller det att hålla sig borta från utvisningsbåset. Jönköpingslagets powerplay är inte att leka med.

Skellefteå drog upp högsta fart i andra perioden. Efter 34 spelade minuter av matchen ledde Skellefteå skotten med 27-7. När Ivan Majesky och Tomas Surovy hade gett hemmalaget en 2-0 ledning hade Skellefteå ett hårt tryck. Det kunde mycket väl stått 4-0 när kallduschen kom och HV:s sylvasse forward Jukka Voutilainen utnyttjade en tabbe i Skellefteås powerplay och reducerade till 2-1.

Johan Forsberg ökade visserligen på Skellefteås ledning, men HV:s poängbäste back David Petrasek fixade ett mål i slutet av perioden till 3-2 och höll HV kvar i matchen.

Bortalaget dominerade puckinnehavet i sita rundan och härjade stundtals frisk i anfallszon. Precis som hemmapubliken uppmanade så kämpade Skellefteåspelarna som djur och lyckades cementera ställningen 3-2 till slutsignalen. Det var rättvist sett över hela matchen.

Lördagens resultat, Elitserien:

Brynäs-Luleå 4-0
Färjestad-Djurgården 2-1
Timrå-Linköping 5-2
Modo-Rögle 2-3
Skellefteå-HV 71 3-2

TT

Eurosport
Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Ishockey

Tjeckien straffade Sverige - Ishockey - ODDSET hockey games

Ishockey - ODDSET hockey games - Tjeckien straffade Sverige

Två rutinerade och pålitliga matchvinnare var tillbaka i Tre Kronor. Men Tony Mårtensson och Mattias Weinhandl stod där som förlorare.

Sviten kan spricka - Ishockey - NHL

Ishockey - NHL - Ingen fraktur - men supersviten kan spricka

Vancouvers Henrik Sedin tränade lätt med laget inför nattens match mot Minnesota, men först strax före start avgörs det om han spelar.

Samling i Hall of Fame - Ishockey

Ishockey - Salming och Björn i Hall of Fame

Lasse Björn och Börje Salming har valts in i svensk ishockeys Hall of fame som nummer två och tre.

Finland nollat - Ishockey - ODDSET hockey games

Ishockey - ODDSET hockey games - Finland nollat i månskensmatchen

Månskensmatchen på Olympiastadion i Helsingfors blev en mörk historia för Finland, åtminstone resultatmässigt.