•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Ishockey - NHL

21/01/2010 - 08:30

Bröderna Sedin fixade Vancouverseger


Bröderna Daniel och Henrik Sedin fortsätter att producera för Vancouver i NHL-ishockeyn och natten till torsdagen låg de bakom allt när Edmonton bortabesegrades med 3-2 efter förlängning.

Bröderna Daniel och Henrik Sedin fortsätter att producera för Vancouver i NHL-ishockeyn och natten till torsdagen låg de bakom allt när Edmonton bortabesegrades med 3-2 efter förlängning.

Drygt 16 minuter in i den första perioden spelade bröderna fram till Alex Burrows som bara hade att sätta dit klubban för att ordna 1-1-kvitteringen i powerplay. Sedan Edmonton tagit ledningen på nytt i den andra perioden var det åter dags för bröderna i numerärt överläge.

Denna gången var det Sami Salo som avslutade med ett mäktigt slagskott då bara fyra minuter av den tredje perioden återstod. Och dryga minuten in i förlängningen blev det Daniel, snyggt framspelad av Henrik, som fick avgöra matchen med sitt 13:e mål för säsongen - i powerplay.

Nattens nya poängskörd betyder att Henrik rycker i toppen av NHL:s totala poängliga. På 49 matcher har svensken noterats för 70 poäng - fem poäng mer än Aleksander Ovetjkin som ligger tvåa.

Alexander Steen gjorde ett mål och en assist när hans St Louis vann med 4-3 efter förlängning borta mot Montreal.

Trots nattens seger ligger St Louis sex poäng bakom slutspelsstrecket

Eurosport
Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Ishockey - NHL

Vancouver ska ta revansch - Ishockey - NHL

Ishockey - NHL - Så ska Vancouver ta revansch

Bättre spel i numerärt överläge. Mer fokusering på hockey. Så ska Vancouver ta sig upp på vinnarspåret igen i Stanley Cup-finalen mot Boston

Vancouver nära final - Ishockey - NHL

Ishockey - NHL - Fyra assist av Sedin - Vancouver nära final

Vancouver slog San Jose med 4-2 och är bara en seger från att gå till final i Stanley cup-slutspelet i ishockey.

Grym vändning av Tampa Bay - Ishockey - NHL

Ishockey - NHL - Grym vändning av Tampa Bay - kvitterar i semin

Boston rivstartade och ledde med 3-0 efter den första perioden mot Tampa Bay i NHL-hockeyns slutspel. Men Tampa Bay gjorde fem raka mål.

Lidström kan få backpris - Ishockey - NHL

Ishockey - NHL - Lidström nominerad till årets back i NHL

Nicklas Lidström har chansen att vinna sin sjunde Norris trophy, utmärkelsen som varje år delas ut till NHL:s bästa försvarsspelare.