Ishockey - NHL

30/10/2009 - 10:08

Stålberg till AHL


Han imponerade på försäsongen men efter sju poänglösa matcher får det 23-åriga stjärnskottet Viktor Stålberg börja om i AHL.

Viktor Stålberg gjorde stor succé på försäsongen i Toronto Maple Leafs men åkte några matcher in i säsongen på en hjärnskakning som höll honom ur spel i en dryg vecka.

Därefter har 23-åringen inte riktigt varit sig själv och har därför matchats mera sparsamt med sju poänglösa matcher som facit.

Nu får han chansen till mer speltid, men inte i NHL. Toronto skickade ned göteborgaren till AHL-laget Toronto Marlies i natt och plockade istället upp tjecken Jiri Tlusty.

I Marlies finns sedan tidigare backarna Jonas Frögren och Carl Gunnarsson.

Henric Larsson - eurosport.se

Eurosport - Henric LARSSON
Posta en kommentar

Lämna kommentar - Stålberg till AHL

 

Kommentar*

 

*Obligatoriskt fält

 

Om du redan är registrerad, fyll i dina login-uppgifter och lösenord

 

 

Glömt ditt lösenord?  Skapa ett nytt lösenord

 

Klicka annars på  Registera

 

Kommentarer - Stålberg till AHL

Från 0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Ishockey - NHL

Sedins comback skjuts upp

Ishockey - NHL - Smärta försenar Sedins comeback

Det blir ingen comeback i NHL för Daniel Sedin den här veckan eftersom foten ännu inte är helt återställd.

Nytt bottennapp av Detroit

Ishockey - NHL - Nytt bottennapp av Detroit

Det går fortsatt tungt för Detroit. Natten mot fredag förlorade laget borta mot Edmonton med 5-6 efter straffar

Stålberg till AHL

Ishockey - NHL - Stålberg till AHL

Han imponerade på försäsongen men efter sju poänglösa matcher får stjärnskottet Viktor Stålberg börja om i AHL.

Bäckis kung mot Flyers

Ishockey - NHL - Bäckis kung mot Flyers

Nicklas Bäckström var isens kung när Washington Capitals slog Philadelphia Flyers med 4-2. Svensken gjorde ett mål och stod för tre assists.