Ishockey - NHL
02/07/2008 - 06:56Sundin erbjuds jättelön
Flera klubbar jagar Mats Sundin. Han erbjuds en jättelön av Vancouver Canucks, 120 miljoner kronor för två säsonger.
På tisdagen när spelarmarknaden startade i NHL var Mats Sundin den populäraste att signa. Både TSN och Sportsnet uppgav att svensken jagades av flera klubbar och att Vancouver var den som var hetast på hans namnteckning. Mats Sundin kan bli NHL:s bäst betalde spelare nästa säsong, om han tackar ja till Vancouver Canucks drömbud. För två säsonger i klubben får han 120 miljoner kronor.
- Det var en liten överraskning och det var ett starkt bud av Vancouver. Jag tror att Mats kommer tillbaka till NHL igen, säger Sundins agent JP Barry till TSN.
Enligt Sundins svenska agent, Claes Elefalk, har Torontos före detta lagkapten inte bestämt sig om han ska spela hockey kommande säsong.
- Han har inte tagit beslutet om vad han ska göra i höst. Och det florerar många rykten om Mats, säger Elefalk.
Fredrik Jönsson - eurosport.se
















Kommentarer -
Från 0 Till 0 0