•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
WTA Dubai
WTA DubaiTennis i världsklass LIVE på Eurosport och Eurosport 2
Sjöbergs fotbollsblogg
Sjöbergs fotbollsbloggJohan Oremo såg revanschsugen ut
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Ishockey - Hockeyallsvenskan

27/01/2012 - 22:10 - Uppdaterad 27/01/2012 - 22:15

Prestberg derbyhjälte i comeback


Leksandsstjärnan Pelle Prestberg blev derbyhjälte mot Mora i hockeyallsvenskan i sin comeback efter långvarig skada.

Leksandsstjärnan Pelle Prestberg blev derbyhjälte mot Mora i hockeyallsvenskan i sin comeback efter långvarig skada.

Prestberg avgjorde i straffläggningen när Leksand vann med 3-2 och bröt Moras åtta matcher långa segersvit.

-Det är härligt att kunna vinna, synd bara att det inte blev tre poäng, sade Prestberg till Viasat Hockey.

Leksandsforwarden var tillbaka efter att ha missat elva matcher på grund av en höftskada och hyllades efteråt av merparten av 7 650 åskådare.

Derbysegern var Leksands tredje på fyra matcher mot Mora den här säsongen.

Serietrean var det enda av topplagen som lyckades vinna på fredagskvällen. Suveräna serieledaren Örebro släppte in fyra mål på drygt fem minuter i andra perioden och föll med 2-4 borta mot Oskarshamn. Joakim Hagelin gjorde två av Oskarshamns mål.

Tvåan BIK Karlskoga åkte på en dundersmäll på hemmaplan och föll med 1-6 mot Rögle som hade två tvåmålsskyttar, Alexander Bergström och Christopher Liljewall.

TT

Eurosport
Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Ishockey - Hockeyallsvenskan

Malmö vann i förlängning - Ishockey - Hockeyallsvenskan

Ishockey - Hockeyallsvenskan - Malmö slog Örebro i förlängningen

Först gav han sitt lag ledningen mot serieledande Örebro. Den höll inte. Då såg Linus Klasen till att extrapoängen hamnade i Malmö.

"Pajasbetonad domarinsats" - Ishockey - Hockeyallsvenskan

Ishockey - Hockeyallsvenskan - Sågningen: "Pajasbetonad domarinsats"

Almtunas tränare Johan Silfwerplatz skrädde inte orden efter gårdagens 1-3-förlust mot Västerås i Hockeyallsvenskan.

Leksand golvade Malmö - Ishockey - Hockeyallsvenskan

Ishockey - Hockeyallsvenskan - Leksand golvade Malmö

Mif Redhawks missräkning till hockeysäsong fortsätter.

Malmö på playoff-plats - Ishockey - Hockeyallsvenskan

Ishockey - Hockeyallsvenskan - Malmös elitseriedröm lever efter ny seger

Mif Redhawks nattsvarta höst är väldokumenterad. Men nu har läget ljusnat för de storsatsande skåningarna.