38 sekunder. Mer tid än så behövde inte Linus Klasen för att göra 2-1 till hemmalaget och punktera förlängningen, assisterad av Tim Heed och Dragan Umicevic.
Malmö såg länge ut att gå mot en välbehövlig trepoängare i kampen om en plats i förkvalet till kvalserien. Gästande Örebros rätt oinspirerade insats i 0-1-underläge skvallrade om att spelarnas huvuden kanske redan befann sig i den för Örebro väntande kvalserien.
Då dök Conny Strömberg upp. Som så ofta förr.
Med mindre än tre minuter kvar av matchen satte de senaste två årens allsvenska poängkung kvitteringspucken bakom Pontus Sjögren i Malmös mål.
Linus Klasen satte 1-0 efter drygt halva matchen, där Örebro varit det bättre laget utan att förta sig nämnvärt.
I powerplay tryckte Malmökaptenen in pucken i kassen, även då assisterad av Dragan Umicevic och Tim Heed.
Matchen inledde den 48:e omgången och för Malmö återstår nu fyra matcher av grundserien. Fyra matcher för att hänga kvar ovanför strecket till förkvalet till kvalserien. De två poängen mot Örebro ger Malmö goda förutsättningar inför de kommande matcherna mot de direkta streckkonkurrenterna Södertälje och Mora.
TT



Imago





















