Ishockey - Hockeyallsvenskan
11/04/2009 - 09:54Örebro bjuder Asplöven på skidresa

Tack vare Asplövens seger mot Tingsryd tog sig Örebro till Hockeyallsvenskan. Det tackar klubbens ordförande för genom att bjuda Asplövens spelare på en skidresa till finska Levi. "Tydligen brukar de alltid åka på en skidresa. Den här gången betalar jag det", säger Mikael Fahlander till NA.
Örebro Hockeys ordförande Mikael Fahlander bjuder hela Asplövens hockeylag på en skidresa till finska Levi.
- Tydligen brukar de åka på en skidresa tillsammans hela laget. Nu behöver de inte ta från sin lagkassa för att göra det. Den här gången betalar jag den, säger Fahlander till Nerikes Allehanda.
Anledningen till Fahlanders plötsliga generositet är Asplövens seger mot Tingsryd i kvalet till Hockeyallsvenskan. Segern innebar att Örebro knep den allsvenska platsen efter flera år av kvalmissar.
- Asplöven gjorde ett fantastiskt jobb trots att de bara var 14 spelare. De visade att de aldrig vek ner sig och ska vara oerhört stolta, säger Mikael Fahlander till Nerikes Allehanda.
Henric Larsson - eurosport.se















Kommentarer - Asplöven bjuds på skidresa
Från 0 Till 0 0