34-årige Lee Goren var en av nyckelspelarna i det Skellefteå AIK som tog sig till SM-final mot Brynäs. Men en tid efter säsongens slut stod det klart att förstecentern inte skulle bli kvar i SAIK.
Länge har Goren sedan kopplats ihop med elitserienykomlingen Rögle. Men efter att parterna inte kommit överens har kanadensaren i stället valt att fortsätta sin ishockeykarriär i Finland.
På fredagen gjorde Goren klart med Pelicans i den finska högstaligan, detta bekräftar klubben på sin hemsida.
Förra säsongen gjorde Lee Goren 13 poäng (5 mål, 8 assist) i slutspelet på 14 matcher. I grundserien gjorde han 39 poäng (11 mål, 28 assist) på 51 matcher - vilket är hans personliga poängrekord i elitserien.
Lennart Sandahl - eurosport.se



Scanpix





















