•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Ishockey - Elitserien

09/03/2010 - 15:26

SSK saknar elva spelare mot Luleå


Slagsmålsavstängningar och skador håller elva Södertäljespelare borta från spel i tisdagens match mot Luleå. "Det här är det bästa lag vi kan ställa på benen i dag", säger Södertäljes assisterande tränare Peter Larsson till eurosport.se.

Det ska mycket till om Södertälje ska ta en ny bortaseger mot Luleå i kväll. Bortalaget är nämligen oerhört decimerat.

Redan i går kunde eurosport.se berätta att minst åtta spelare skulle tvingas stå över matchen på grund av avstängningar efter slagsmålet mot Skellefteå och skador.

SSK räknar knappast med seger och ställer nu över ett antal spelare ytterligare på grund av skador. Nu kan tre spelare till räknas bort.

- Ja, räknar man in Bjurling blir det elva. Vi har kallat in juniorer som tar några av platserna som blivit tomma, säger klubbens assisterande tränare Peter Larsson till eurosport.se.

SSK väljer samtidigt att inte chansa med några av sina halvskadade spelare vilket har gjort att Pierre Hedin, Jiri Bicek och Patrick Yetman alla får stanna hemma.

- Yetman kräktes i natt så vi har hållit honom hemma för att ingen ska riskera att smittas ned med något. Bicek har fortfarande ont i ett finger och Pierre Hedin har ljumskproblem. Hedin hade nog kunnat pina sig om det hade varit en kvalseriematch men nu låter vi honom stanna hemma.

"DOMARNA SJABBLADE"

Larsson är inte nöjd med lagets situation och tycker att domarna har gjort en rad felbedömningar.

- Det är synd att domarna sjabblar och stänger av Josefsson och Pakaslahti. Avstängningen på Gråhns kan jag också tycka är fel. Fredriksson, Kilström och Svensson har jag inte så mycket att säga om egentligen, säger Larsson.

Peter Larsson liknar Södertäljes chanser till seger mot Luleå med Vitrysslands inför kvartsfinalen mot Sverige i OS 2002.

- Vi kan ha en målvakt som kan spika igen totalt och det kan bli både 1-0 och 2-0. Tänk sedan att de får lite panikkänslor efter det och att vi kan kontra in ett mål till. På pappret ska vi naturligtvis inte ha en chans men hockey är en unik sport.

Henric Larsson - eurosport.se

Eurosport - Henric LARSSON
Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Ishockey - Elitserien

Hedström får stanna - Ishockey - Elitserien

Ishockey - Elitserien - Hedström får stanna - Hertzberg får gå

Timrås båda tryout-spelare, Jonathan Hedström och Viktor Hertzberg, fick besked om sin framtid på måndagen.

Axelsson borta tre veckor - Ishockey - Elitserien

Ishockey - Elitserien - Knäskadad Axelsson borta tre veckor

Modos forwardsstjärna Dick Axelsson blir borta från hockeyn i upp till tre veckor och kan missa sju elitseriematcher.

Elitserieguide: Timrå - Ishockey - Elitserien

Ishockey - Elitserien - Elitserieguide: "Timrå - ett lag byggt av rester"

eurosport.se:s hockeyreporter Henric Larsson tror att Timrå är Elitseriens jumbo den här säsongen.

Brynästalangen utfryst - Ishockey - Elitserien

Ishockey - Elitserien - Brynästalangen utfryst

23-årige Emil Sandin har placerats längst ner i frysboxen i Brynäs.