Ishockey - Elitserien
16/03/2010 - 14:49Lagerström: "Förhandlar med flera elitserieklubbar"

Tony Lagerström har varit en av Moras mest tongivande spelare de senaste säsongerna. Nu vill stockholmaren ta klivet tillbaka upp till Elitserien. "Min agent förhandlar med ett antal Elitserieklubbar", säger 21-åringen till eurosport.se.
I fredags tog Tony Lagerströms säsong slut när hans Mora förlorade även den andra play off-matchen mot ett formstarkt Almtuna. Det ser ut att ha varit 21-åringens sista match i dalalaget.
Lagerström har länge ryktats vara ett namn för Elitserien och stockholmaren berättar nu själv att hans agent pratar med flera elitserielag.
- Jag har haft en dialog med agenten som i sin tur har pratat med några Elitserieklubbar. Det förs än dialog med några stycken och jag kan inte säga när något blir klart, säger Lagerström till eurosport.se.
Vilka klubbar det rör sig om vill Lagerström inte prata om men han har tidigare kopplats ihop med spel i Timrå där flera före detta lagkamrater från juniorlaget i Södertälje har hamnat och där förre tränaren Per Nygårds fungerar som assisterande tränare till Charles Berglund.
Mycket talar alltså för att Lagerström spelat sin sista match för Mora och han är mycket tacksam för att ha fått chansen i klubben efter ett par mörka år i SSK.
- Det har gjort oerhört mycket att få såhär mycket speltid och att få spela med veteraner som Greger Artursson och Håkan Bogg. De har lärt mig många knep. Jag har lyft mig under tiden här, säger 21-åringen.
Henric Larsson - eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0