•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Ishockey - Elitserien

08/03/2010 - 11:50

Klasen: "Avstängningarna är obegripliga"


Klasen missar matcher - Ishockey - Elitserien
Scanpix

Linus Klasen skyndar till sina lagkamraters försvar och ställer sig helt oförstående till avstängningarna. "Jag tycker att det är helt obegripligt", säger Klasen till eurosport.se.

Säsongens värsta hockeybråk utbröt i lördags i matchen mellan SSK och Skellefteå när Södertäljespelarna bestämde sig för att utkräva hämnd för en ful tackling i ryggen på poängkungen Linus Klasen.

Resultatet av det enorma bråket ser ut att landa på sex avstängda spelare för Södertälje. Linus Klasen, som tvingades utgå axelskadad efter smällen, försvarar sina lagkamraters agerande.

- Jag tycker att avstängningarna är helt obegripliga, säger Klasen till eurosport.se.

SSK-spelarna fick kritik för att de gav sig på flera av Skellefteås tonåriga spelare. Det tycker Klasen är löjligt.

- Det spelar ingen roll hur gammal man är. Man borde förstå vad som gäller när man tacklar en nyckelspelare i ryggen så att han tvingas kliva av på grund av skada. Hans Särkijärvi och de andra i Skellefteå borde veta vad som kommer i det läget, säger Klasen.

Klasens axelskada håller honom borta från matchen mot Luleå till att börja med. Men hur pass omfattande smällen var vill han inte prata om.

- Just nu är det ok i alla fall.

När är du tillbaka?
- Jag vet inte. Jag spelar inte i morgon i alla fall.

Kan du berätta något mer om skadan?
- Jag vill inte gå in på mer detaljer. Du får prata med läkaren i så fall. Det är slutspurt nu och det är inte bra om andra får läsa mer om skadan.

Henric Larsson - eurosport.se

Eurosport - Henric LARSSON
Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Ishockey - Elitserien

Hedström får stanna - Ishockey - Elitserien

Ishockey - Elitserien - Hedström får stanna - Hertzberg får gå

Timrås båda tryout-spelare, Jonathan Hedström och Viktor Hertzberg, fick besked om sin framtid på måndagen.

Axelsson borta tre veckor - Ishockey - Elitserien

Ishockey - Elitserien - Knäskadad Axelsson borta tre veckor

Modos forwardsstjärna Dick Axelsson blir borta från hockeyn i upp till tre veckor och kan missa sju elitseriematcher.

Elitserieguide: Timrå - Ishockey - Elitserien

Ishockey - Elitserien - Elitserieguide: "Timrå - ett lag byggt av rester"

eurosport.se:s hockeyreporter Henric Larsson tror att Timrå är Elitseriens jumbo den här säsongen.

Brynästalangen utfryst - Ishockey - Elitserien

Ishockey - Elitserien - Brynästalangen utfryst

23-årige Emil Sandin har placerats längst ner i frysboxen i Brynäs.