Ishockey - Elitserien
15/03/2010 - 13:46Trotjänaren kan lämna Södertälje

Robert Carlsson har tillbringat hela sitt hockeyliv i SSK men kan komma att lämna Södertälje efter den här säsongen. "Är det någon gång jag ska lämna så är det nu", säger 32-åringen till eurosport.se.
Robert Carlsson har tillhört Södertäljes organsation sedan barnsben och har bortsett från en utlåning till då allsvenska Nyköping endast spelat för SSK.
Men 32-åringen sitter på ett utgående kontrakt och har rent poängmässigt sin bästa elitseriesäsong i karriären i ryggen och det har gjort andra klubbar intresserade av Carlssons tjänster. För första gången öppnar han för en flytt från klubblaget.
- Jag har inte tänkt så mycket. Jag har alltid spelat i Södertälje och alltid velat spela i Södertälje. Samtidigt så är det någon gång jag ska flytta så är det nu, säger Carlsson till eurosport.se.
Hur ser intresset ut?
- Jag har varit i kontakt med SSK och med min agent och fått veta att det finns lite förfrågningar, säger Carlsson.
Inom kort inleds Kvalserien och Södertäljes fortsatta öde är såklart ovisst. Men Carlsson kan tänka sig att spela för klubben oavsett om det blir i Allsvenskan eller Elitserien.
- Det är klart att det kan bli så. Men egentligen vill jag ta den här diskussionen efter Kvalserien. Nu vill jag bara fokusera på Södertälje.
Henric Larsson - eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0