•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Ishockey - Elitserien

10/04/2009 - 09:46

Bjurling: "Tiden i SSK är över"


Södertälje ser ut att få jaga målvakter i sommar. Björn Bjurling försvinner nu från laget. "Det är sorgligt att tiden i SSK är över", säger han till eurosport.se.

Södertälje ser ut att få gå på målvaktsjakt inför nästa säsong. Henrik Karlsson har redan meddelat att han lämnar klubben efter bara några månader och nu gör Björn Bjurling samma sak.

- Jag vet inte vad man ska säga. Det är blandade känslor. Det är sorgligt att tiden i SSK är över, säger Bjurling till eurosport.se.

Sedan Henrik Karlsson kom till klubben har Bjurling allt som oftast fått vakta båsdörren. Han hymlar inte med att han inte varit helt tillfreds med situationen och att det bidragit till beslutet.

- Efter jul har det varit en turbulent tid för hela laget. Att Henrik kom in gjorde inte saken bättre för min del. Men på det hela taget har det varit en fantastisk tid. Jag har fått min karriär tillbaka här. Jag kommer alltid att ha SSK varmt om hjärtat. Men life goes on, säger målvakten.

Exakt vad som händer nu vet inte Bjurling. Ambitionen är att stanna i Sverige och intresse finns.

- Jag vill helst spela i Sverige och det finns några som är intresserade. Jag vill spela i landslaget igen, säger Bjurling.

Inför nästa säsong har Södertälje 21 spelare som har utgående kontrakt. En som dock kan stanna är slovaken Martin Cibak.

- Jag har ett optionsår i mitt kontrakt men vi har inte pratat om det än eftersom vi inte vetat vilken liga vi spelar i nästa säsong. Jag vet förmodligen mer om en vecka, säger Cibak till eurosport.se.

Henric Larsson - eurosport.se

Eurosport
Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Ishockey - Elitserien

Tungt straff för Torp - Ishockey - Elitserien

Ishockey - Elitserien - Tungt straff för Torp - stängs av i sju matcher

Timråbacken Nichlas Torp stängs av i sju matcher, varav tre omvandlas till böter om 21 000 kronor.

Danielsson nominerad - Ishockey - Elitserien

Ishockey - Elitserien - Modos poäng nästa guldpuckskandidat

Modos och Tre Kronors forward Nicklas Danielsson är säsongens femte kandidat till Guldpucken, priset till årets bästa svenska hockeyspelare.

Rönnqvist kvar i Luleå - Ishockey - Elitserien

Ishockey - Elitserien - Luleå förlänger med succétränaren

Ishockeyklubben Luleå förlänger kontraktet med tränaren Jonas Rönnqvist över nästa säsong.

Järnkaminerna bojkottar - Ishockey - Elitserien

Ishockey - Elitserien - Järnkaminernas uppmaning: Bojkotta derbyt

Djurgårdens supporterklubb Järnkaminerna uppmanar sina medlemmar att bojkotta nästa ishockeyderby mot AIK den 16 februari.