Affären har dragit ut på tiden, men på tisdagen blev det officiellt: Jonas Nordquist spelar kommande säsong i Brynäs.
Den förre Frölundacentern fick sparken av Göteborgsklubben för ungefär två veckor sedan, och Brynäs visade tidigt intresse för 27-åringen.
- Vi har varit intresserad av Jonas Nordquist under en längre tid. Han är en av de berömda 82:orna från Leksand, och han är en klasscenter. Han är en riktigt bra hockeyspelare som vi nu lyckats få hit, säger Brynäs sportchef Micke Sundlöv i ett pressmeddelande från klubben.
Nordquist, som för tillfället rehabtränar sitt skadade knä, säger sig vara mycket motiverad för spel i Brynäs.
- Jag är ruggigt sugen på att komma tillbaka. Jag tror inte att jag någonsin varit så hockeysugen som jag är just nu.
- Det känns väldigt bra och riktigt roligt att få komma till Brynäs, säger han i pressmeddelandet.
- Brynäs var hela tiden det bästa alternativet för mig. Jag har redan många kompisar i laget, och det verkar vara ett riktigt skönt gäng, och med bra folk runt laget.
Som eurosport.se tidigare berättat har Brynäs skickat tiggarbrev till klubbens medlemmar om att sponsra till värvningen av Nordquist.
- Vi hade inte klarat det utan medlemmarna och våra sponsorer, säger Brynäs klubbdirektör Hans-Göran Karlsson till TT.
Oskar Pålsson - eurosport.se



Scanpix























