Sverige förlorade sent och slutade sist i Channel One Cup. Bengt-Åkes experiment gick inte hem i Ryssland.
Noll poäng och sist i gruppen. Bengt-Åke Gustafssons unga experimentlag var chanslösa i Channel One Cup i helgen. Mot Finland inledde Tre Kronor visserligen lovande men föll igenom i den andra perioden just som mot Tjeckien.
Sverige hann dock med att göra både 1-0 och 2-0 i en imponerade förstaperiod som innehöll underhållande spel och svenskar som var bra på att ta plats framför Petri Vehanen i målet.
Men så var det just den där andraperioden. Ett antal svenska utvisningar bjöd in Finland i matchen igen och lejonen kvitterade innan den andra periodens slut.
Den tredje var ett riktigt sömnpiller och det avvaktande spel som då rådde såg ut att ta matchen till förlängning, men så blev inte fallet. En turlig puck nådde fram till Jess Saarinen som grusade Sveriges drömmar om att kunna undvika sistaplatsen.
Matchfakta:
Sverige-Finland 2-3 (2-0, 0-2, 0-1)
Första perioden: 1-0 (7.55) Tomas Skogs (Björn Melin), 2-0 (16.19) Niklas Persson (Johan Fransson, Andreas Jämtin).
Andra perioden: 2-1 (6.05) Juha-Pekka Haataja (Jarkko Immonen, Tuomas Pihlman), 2-2 (18.33) Jarkko Immonen (Tuomas Pihlman, Teemu Aalto).
Tredje perioden: 3-2 (18.11) Jesse Saarinen (Juha-Pekka Hytönen, Esa Pirnes).
Utv, Sverige: 7x2. Finland: 11x2.
Domare: Vjatjeslav Buljanov, Ryssland.
Tabell:
Ryssland 3 3 0 0 11-2 9
Finland 3 1 1 1 10-11 5
Tjeckien 3 1 1 1 11-15 4
Sverige 3 0 0 3 6-10 0
eurosport.se



Eurosport




















