Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Criterium du DauphinéTitta nu 
Just nu på Eurosport
  •  17:19 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
  •  11:00 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
 
 
 
Ishockey - Allsvenskan

Örebro avgjorde - med omtvistat mål

Serieledande Örebro tog tre nya poäng i Hockeyallsvenskan. Men de satt hårt inne, då bottenlaget Tingsryd bjöd på motstånd in i det sista. "Det var viktigt att studsa tillbaka efter förlusten senast", säger Johan Wiklander efter 5-3-segern

 
Örebro vann mot Tingsryd - Ishockey - AllsvenskanImago
 

Skyttekungen Johan Wiklander avgjorde matchen när han - efter en tilltrasslad situation framför Tingsrydkeepern Michal Zajkowski - tryckte in 4-2-baljan.

- Domarna brukar blåsa alldeles för tidigt. Det var skönt att de inte gjorde den här gången. Självklart kanske jag inte hade tänkt så om det var de som gjort målet, säger Wiklander till TV10 efter matchen.

- Men jag tycker det var rätt. "Zacke" (Zajkowski) hade inte kontroll på pucken.

"SOLKLAR BLOCKERING"

- Mitt intryck var att "Zacke" hade blockerat pucken. Domaren uppfattade inte det så - man jag tycker det var solklart, säger Tingsryds tränare Joakim Fagerwall - och får visst medhåll av kollegan i Örebro, Peter Andersson.

- Jag tyckte också det såg ut som den var blockerad - men å andra sidan så står domaren precis rätt.

Domaren Johan Hall berättar sin version:

- Det "Zacke" gjorde var att trycka fast pucken med skridskon mot stolpen. Det var ingen blockering. Pucken var fri - jag stod precis bakom, säger rättskiparen.

Tingsryd lyckades trycka in en reduceringspuck, men med tre sekunder kvar av matchen skickade Daniel Åhsberg in 5-3-pucken i tom kasse.

"INGEN JÄTTEHÖJDARE"

Segern gör att serieledande Örebro nu är åtta poäng före tvåan Bofors.

- Såklart känns det jättebra. Vi förlorade senast (1-4 mot Mora) och det största målet var att studsa tillbaka efter en torsk, säger Johan Wiklander.

Tränaren Peter Andersson var, trots de nyvunna pinnarna, föga nöjd efteråt.

- Vi gjorde ingen jättehöjdarmatch på något sätt, men vi vann i alla fall, säger han.

Tingsryd ligger på elfte plats och har god marginal både till play off-streck uppåt - och kvalseriestreck nedåt.

I kvällens andra match knep Södertälje tre poäng efter hemmaseger mot Rögle med 4-3. Vinsten betyder att SSK klättrar förbi storsatsande Malmö Redhawks för att lägga sig på den sjunde plats som betyder play off-spel.

Jens Dahlkvist - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil