Nykomlingen Mullsjö fortsätter att chocka innebandysverige med imponerande upphämtningar. I förra omgången mot Pixbo hämtade laget in 1-5 till 5-5 på några minuter. Och på söndagskvällen mot Umeå var det dags igen.
Efter två perioder stod det 8-4 till Umeå och det såg ut att bli noll poäng för Mullsjö. Men nykomlingen gick ner på två femmor och körde över hemmalaget i den sista perioden. Det blev 7-1 till Mullsjö och säsongens första seger.
- Det var en riktig kämpaseger. Vi kommer igen från underläge 4-8 och vinner till slut. I tredje perioden blev det som i förra matchen, total islossning. Bollarna trillade in och vi höll tätt bakåt, säger Mullsjös Fredrik Holtz till eurosport.se.
Vad sa ni i periodpausen inför tredje?
- Vi går in och kör. Sedan gick vi lite högre på deras backar och så kom målen. Man blir lite psyko när man börjar få utdelning så, alla känner sig lite galna.
Du måste även vara nöjd med din egen insats?
- Jo, fem poäng i sista perioden får man vara nöjd med.
STARKT NEDERLAGSTIPPAT
Inför säsongen var laget starkt nederlagstippat. Mullsjö beskrevs som den sämsta nykomlingen någonsin.
- Känslan blir bara bättre när vi presterar så här och vi var så söndersågat inför säsongen. Vi har ju bevisat att vi inte är något stryklag.
- Hjärtat för klubben växer också otroligt mycket och vi har bra moral. Det är nog bara fyra-fem killar som spelat Elitserien tidigare. Men samtidigt är det 21 omgångar kvar, så det är en rejäl resa. Det gäller att ta med det här till nästa match mot Järfälla.
Matchfakta
Umeå City IBK – Hide-a-lite Mullsjö
9-11 (2-3, 6-1, 1-7)
Plats: Gammliahallen, Umeå
Publik: 793.
Domare: Markellos Emanuilsson och Robert Ljungström.
Skottstatistik: 40-31 (12-6, 18-7, 10-18)
Utvisningar: Umeå: 3x2 min. Mullsjö: 5x2 min.
Fredrik Jönsson - eurosport.se



From Official Website





















