Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Criterium du DauphinéTitta nu 
Just nu på Eurosport
  •  14:32 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
  •  11:00 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
 
 
  • Blog Calcio header
 
Il Calcio al Corso #84 - 2 pistoler, 1 trött Ibra, mellanhänder, 1 lat Zárate, sanningen om Ranieris exit i Juventus, au revoir Blanc och Malena får ett uppdrag
07/10/2011 - 20:53

Il Calcio al Corso #84 - 2 pistoler, 1 trött Ibra, mellanhänder, 1 lat Zárate, sanningen om Ranieris exit i Juventus, au revoir Blanc och Malena får ett uppdrag


Serie A-snack på Caffetteria del Corso med analys av politiken, spelet och ryktena som är il calcio.

Medverkar gör Kristian Borell, Thomas Wilbacher och Malena Johansson.

Du kan prenumerera på Il Calcio al Corso via RSS.

Titta även till Caffetteria del Corsos hemsida. Det är där det händer.

il calcio al corso #84 del1 from Eurosport on Vimeo.



il calcio al corso #84 del2 from Eurosport on Vimeo.



il calcio al corso #84 del3 from Eurosport on Vimeo.



il calcio al corso #84 del4 from Eurosport on Vimeo.



il calcio al corso #84 del5 from Eurosport on Vimeo.

Kommentera artikeln
 
5 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
  • 5.
    Grande JuveDet är lite oklart vem det är du pratar om, men om det är Wegerup du menar så håller jag med dig till 100%.Den 11/10/2011 kl 16:18
     
     
     
  • 4.
    UncommonSonSpelar Ranieri verkligen något spel? Furbo eller bara fåfäng?
    Uppfriskande för landslagsdiskussionen med lite Fiorentinaparalleller. Det blir väl lätt så när Prandelli basar o Wilbacher medverkar, återkom gärna till ämnet.
    Håll Blanc borta från sporten, absolut, och undrar om inte hans fåfänga fått sig ett par snytingar under Turinresans gång?
    Gillar även tanken på att det som inte skrivs säger lika mycket som det som faktiskt skrivs, helt i linje med CaC:s egen outtalade agenda.
    Den 08/10/2011 kl 16:24
     
     
     
  • 3.
    Hossein N.Jo, han byggde en ny arena åt Juventus. En arena som har 40% mindre i publikkapacitet jämfört med den förra (riktiga) hemmaarenan. Så den här glorystoryn om Juves comeback med en sprillans ny arena är ju på ett sätt historien om ett Juve som inte vågar sikta högre än så. Man väljer frivilligt att se sig själva som mindre än t ex Arsenal som byggde nytt och ökade kapaciteten.Den 08/10/2011 kl 14:28
     
     
     
  • 2.
    PazzaPazzoBardi är en otrolig talang, som sagt så var Han, Francesco Bardi och Simone Dell'Agnello anledningen till varför Inter kunde lira hem titeln i Viareggio.

    Angående Vid Belec är han inte alls medioker. ordinarie hela förra säsongen för Crotone och gör ett hyfsat jobb för att vara nittiotalist.

    Till Slovenien frågan så är Vid Belec med i A-landslaget, 3 målvakt efter kusinerna Handanovič.

    Målvakten som stog mot Sverige och räddade straff var Jan Oblak som lirar i Portugal och Leiria.
    Den 08/10/2011 kl 10:09
     
     
     
  • 1.
    johsn9105Belec är en medioker målvakt.

    Bardi som var med och vann Viareggio är GRYM.
    Den 08/10/2011 kl 01:35
     
     
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil