Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Criterium du DauphinéTitta nu 
Just nu på Eurosport
  •  14:16 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
  •  11:00 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
 
 
  • Blog Calcio header
 
Vulkanisk ADL vet att skynda långsamt
18/09/2011 - 20:19

Vulkanisk ADL vet att skynda långsamt


Aurelio De Laurentiis har aldrig varit närmare den italienska ligatiteln än ikväll. Men, det betyder inte att det är i år hans Napoli skall vara med och slåss om lo scudetto. Tvärtom, handlar årets säsong om att fortsätta prestera på den mycket höga nivå man gjorde ifjol. Då slutade Napoli trea och en ny tredjeplats är och förblir en stor framgång.

Två raka tredjeplatser skulle innebära att De Laurentiis på allvar har lyckats parkera sitt Napoli i den absoluta toppen och då kan man närma sig ytterligare nästa säsong, med två riktigt starka Serie A-säsonger och ett lärorikt och inkomstbringande Champions League i bagaget.

Den vulkaniske De Laurentiis längtar efter den dag då hans Napoli kan utmana om den italienska ligatiteln på allvar. Han är, tvärtemot vad de många tror, långsiktig och började att tänka på "sitt" Napoli långt, långt innan han sommaren 2004 snodde åt sig klubben när den till slut gick i konkurs.

Många trodde att Napoli hade scudetto-närkontakt redan ifjol, men när det skulle avgöras var man inte ens nära. 0-3 borta mot Milan i slutet av februari och så var den scudetton borta. Det kommer att bli ungefär samma visa i år igen. Napoli med bra från början, men inte ända in.

Mister Mazzarri går en match i matchen mot Massimiliano Allegri, grannen från den toskanska kusten. Så nära, men ack så olika!

Den ene från Livorno och den andre från San Vincenzo, sex mil neråt längs kusten.

Den ene lugn, den andre hetsig.

Den ene med bara tre säsonger som tränare i Serie A bakom sig, den andre med sju.

Den ene med Italiens mest rutinerade klubbdirektörer, den andre som fått med sig sin tidigare team manager/sportchef.

Den ene med fyra man i backlinjen, den andre med tre.

Den ene med ett lag som ofta ser stabbigt ut, den andre med en elva som kontrar snabbare än någon annan.

Den ene firad för 2-2 borta i Champions League mot bästa tänkbara motstånd, den andre yrvaken och 0-5-förnedrad i träningsmatch mot samma motstånd.

De Laurentiis tar in sin tränares förmåga och värderar. Han vet att han sitter med trumf på hand i ett längre perspektiv. OM bara saker och ting går som de skall under 2011/12, säsongen som är så farlig med sina stora förväntningar, går De Laurentiis Napoli mot en gyllene framtid.

/Borell

Kommentera artikeln
 
1 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
  • 1.
    viwil002Presskonferens imorn klockan 12. Ryktas om att Reja kommer lämna Lazio.

    Den här låten ligger nära till hands:
    http://www.youtube.com/watch?v=cvXs_NhfWGk

    Det är väl fan inte Rejas fel att han får Zauri, Konko, Lulic, Garrido, Scaloni som ytterbackar? Det här kan bli en hemsk säsong.
    Den 19/09/2011 kl 21:34
     
     
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil