Home

Hammarby med Tony
Lyckokast eller nitlott?
09/02/2010 - 18:19

Lyckokast eller nitlott?

Vänsterbacken Robin Wikman är klar för Bajen. Vi får honom gratis(?) trots att han har ett år kvar på kontraktet med Häcken. Enligt Per Apelgren för att Häckens klubbledning är ett hyggligt gäng som gärna hjälper en klubb i kris. Eller?

Det är naturligtvis oundvikligt att spekulera i varför man skänker honom. För ingen ska tro att en fotbollsklubb 2010 skulle ge bort en av sina kontrakterade spelare av ren vänlighet. Antingen är han för dyr, för dålig eller funkar helt enkelt inte i sin omgivning med sina lagkamrater och tränare.

På Häckens hemsida kan man om Wikman läsa att ”han är en framtidens ytterback med offensiva kvaliteter och en gudabenådad vänsterfot. Finskt blod med allt vad det innebär. Kommer närmast från Landskrona BOIS där han gjorde en fantastisk säsong 2008 som ledde hela vägen till Hisingen”.

Han hade också en lyckosam säsong i Landskrona 2008, då han spelade samtliga 28 matcher från start. Så lyckosam att han var aktuell för Helsingborg inför förra säsongen. Men det blev alltså Häcken istället – där en allt annat än framgångsrik säsong följde.

I bortamatchen mot Kalmar borta fick han hoppa in i 68:e minuten. I bortamatchen mot Halmstad fick han hoppa in i 72:a minuten. Förutom dessa två inhopp satt han på bänken vid fyra tillfällen. Totalt 40 minuter blev alltså Wikmans allsvenska matchfacit. Sista gången han ens var med i truppen var 30 augusti.

Så vad gick snett? Bakom David Frölund (tidigare Marek) sitter på Häckens bänk 36-årige Johan Lind. Ett bättre alternativ än en 24-åring med två finska U21-landskamper i bagaget och som för bara ett år sedan spåddes en strålande framtid?

Naturligtvis ska man tacka och ta emot om man får en bra spelare för inga pengar alls. Och jag hoppas innerligt att Robin Wikman visar sig bli rena lyckokastet för Bajen. Det jag ställer mig frågande till är hur vi lönemässigt har råd att ta in ytterligare en försvarare när vi är i akut behov av en anfallare? På vänsterbacken har vi trots allt både Mauro Saez Jarpa och Monday James.

Nu är det mycket möjligt att detta är löst med hjälp av externa finansiärer. Men om det plötsligt har dykt upp några sådana så borde man absolut prioritera en forward. Som exempelvis gästspelande Tobias Holmqvist.

På tal om anfallare och vänsterbackar så borde vi kanske ha behållit Alagie Sosseh. Men han gick som bekant till Landskrona inför förra säsongen. Som ersättare för – Robin Wikman.

Liten värld…

Lämna kommentar

 

Kommentar*

 

*Obligatoriskt fält

 

Om du redan är registrerad, fyll i dina login-uppgifter och lösenord

 

 

Glömt ditt lösenord?  Skapa ett nytt lösenord

 

Klicka annars på  Registera

 

Kommentarer

Från 1 Till 8  8

Uppdatera

Posta en kommentar