Handboll
22/01/2010 - 19:48Sverige utslaget ur EM - föll mot Tyskland

Sverige är utslaget ur EM. Efter en riktig rysare blev det förlust mot Tyskland med 29-30.
Sverige hade inte en chans att vinna publikmatchen, tusentals tyska supportrar stöttade sitt lag med sång och trummor. Med det i ryggen var Tyskland riktigt tända och i ledning i stort sett hela matchen. Men det var jämnt, mycket jämnt.
Det var ett helt annat Sverige som spelade på fredagskvällen än mot vad man sett dem i förlustmatcherna mot Slovenien och Polen, man skötte sig nästan exemplarisk i anfallsspelet. Kritiserade lagkaptenen Kim Andersson sköt och sköt, det blev fyra mål i första. Lika många gjorde Dalibor Doder och Niclas Ekberg, men bäst av alla var Robert Arrhenius på linjen som var hundraprocentig och gjorde fem mål.
I den 13:e minuten tog Sverige ledningen för första och enda gången, men den höll bara i sig i några sekunder. Dan Beutler i det svenska målet kunde inte ta ett enda skott och inbytte Mattias Andersson kunde heller inte stoppa utmärkte spelmotorn Michael Kraus som gjorde sex mål före paus. Sverige missade för många lägen och låg under med 18-21 i halvtid.
Den andra halvleken präglades av mycket känslor och nerver från båda lagens håll. Mattias Andersson började storspela i målet och satte tyskarnas självförtroende ur spel. Tyvärr började även tyska målvakten Silvio Heinevetter att göra det och stoppade Sverige från att kvittera.
Andersson och Andersson höll kvar Sverige i matchen men den svenska kylan i avsluten var som bortblåst. Med tio minuter kvar diskades Oliver Roggisch och Tyskland fick avsluta matchen med en man mindre på plan, men trots svensk kvittering tog tyskarna tillbaka ledningen. Sverige kämpade in i det sista, men det räckte inte och Tyskland vann med 30-29.
Sverige hade som målsättning att gå vidare till mellanrundan, nu får man lämna EM direkt efter gruppspelet.
TT















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0