Eurosport
 Bundesliga = fotbollsfestTitta nu 
 
 
Handboll - Olympiska Spelen

Ultimat OS-guide - alla tider

Sarah Sjöström ska torka tårarna och handbollsdamernas match mot Norge kan bli dagens höjdare. Här är alla tider för OS-måndagen.

 
Ultimat OS-guide  - Handboll - Olympiska SpelenScanpix
 

Sarah Sjöström ska torka tårarna och ställa sig på OS-startpallen igen i dag.

Nu för försök och förhoppningsvis semifinal på 200 meter frisim.

Då ingen svensk är i någon final blir dagen garanterat fri från medaljer.

Efter medaljmissen och fjärdeplatsen på specialdistansen 100 meter fjärilsim kom det bara tårar från Sarah Sjöström.

I dag ska hon ändå försöka ta sig till en ny OS-final.

18-åringen ställer sig på startpallen i försöken på 200 meter klockan 11.15 och har hon en av de 16 främsta tiderna simmar hon även semifinal klockan 20.30. Hon har själv inga nya medaljplaner, trots att tre individuella distanser återstår (50, 100 och 200 meter frisim).

- Jag har inte så jättehöga förväntningar på frisimmet, sade en besviken Sjöström efter fjärilsinsatsen.

Kvällens svenska höjdpunkt kan bli damlandslaget i handbollsmöte med Norge, som är regerande OS-mästare. Efter förlust i första matchen mot Danmark skulle en seger mot Norge vara välkommen. Angelica Wallén är ny i den svenska truppen, hon ersätter Therese Islas Helgesson som bröt fotleden i öppningsmatchen. Det är avkast klockan 22.15.

I fälttävlan är det dags för den spektakulära terrängritten.

Inför uthållighetsprovet är Sara Algotsson Ostholt på Wega främsta svenska ekipage, endast 39,30 straffpoäng efter den inledande dressyren räcker till en delad fjärde plats inför dagens tävling som startar klockan 13.30.

Dagsprogrammet:

09.30 Badminton, herrar, singel, gruppspel
09.30 Badminton, damer, singel, gruppspel
09.30 Badminton, herrar, dubbel, gruppspel
09.30 Badminton, damer, dubbel, gruppspel
09.30 Badminton, mixed, gruppspel
09.30 Landhockey, herrar, gruppspel: Sydkorea-Nya Zeeland
10.00 Bågskytte, herrar, första omg
10.00 Basket, damer, grupp A: Kroatien-Kina
10.00 Beachvolley, herrar, gruppspel
10.00 Beachvolley, damer, gruppspel
10.00 Skytte, herrar, luftgevär, 10 m, kval
10.00 Skytte, herrar, skeet, kval, första dagen Sv delt: Stefan Nilsson, Marcus Svensson.
10.26 Bågskytte, damer, första omg
10.30 Judo, herrar, 73 kg, första omg
10.30 Judo, herrar, 73 kg, andra omg
10.30 Judo, herrar, 73 kg, tredje omg
10.30 Judo, herrar, 73 kg, kvartsfinal
10.30 Judo, damer, 57 kg, första omg
10.30 Judo, damer, 57 kg, andra omg
10.30 Judo, damer, 57 kg, tredje omg
10.30 Judo, damer, 57 kg, kvartsfinal
10.30 Rodd, damer, tvåa utan styrman, återkval
10.30 Volleyboll, damer, grupp B: Kina-Turkiet
10.30 Handboll, damer, grupp A: Angola-Kroatien
10.40 Rodd, damer, fyrsculler, återkval
10.50 Rodd, herrar, åtta, återkval
10.52 Bågskytte, herrar, andra omg
11.00 Rodd, herrar, fyrsculler, återkval
11.00 Simning, damer, 200 m fritt, försöksheat Sv delt: Sarah Sjöström (heat 5, 11.15).
11.00 Bordtennis, herrar, singel, tredje omg 11.00 Tyngdlyftning, herrar, 62 kg, grupp B
11.05 Bågskytte, damer, andra omg
11.10 Rodd, herrar, tvåa utan styrman, återkval
11.20 Rodd, damer, dubbelsculler, heat
11.21 Simning, herrar, 200 m fjäril, försöksheat
11.30 Fäktning, damer, värja, första omg
11.40 Rodd, herrar, fyra utan styrman, heat
11.41 Simning, damer, 200 m medley, försöksheat Sv delt: Stina Gardell (heat 5, 11.57).
11.45 Landhockey, herrar, gruppspel: Australien-Sydafrika
12.15 Handboll, damer, grupp B: Sydkorea-Danmark
12.15 Basket, damer, grupp A: Tjeckien-Turkiet
12.30 Volleyboll, damer, grupp B: Serbien-Sydkorea
12.30 Tennis, herrar, singel, andra omg
12.30 Tennis, damer, singel, andra omg
12.30 Tennis, herrar, dubbel, andra omg Sv delt: ev Robert Lindstedt/Johan Brunström.
12.30 Tennis, damer, dubbel, andra omg
12.50 Fäktning, damer, värja, andra omg
13.00 Segling, herrar, 49er, första dagen Sv delt: Jonas von Geijer/Niclas Düring.
13.00 Segling, herrar, laser, första dagen Sv delt: Rasmus Myrgren.
13.05 Segling, damer, laser radial, första dagen Sv delt: Josefin Olsson.
13.15 Skytte, herrar, luftgevär, 10 m, final OS 2008: 1) Abhinav Bindra, Indien, 2) Zhu Qinan, Kina, 3) Vladimir Isakov, Ryssland.
13.30 Tyngdlyftning, damer, 58 kg, grupp B
13.30 Badminton, herrar, singel, gruppspel 13.30 Badminton, damer, singel, gruppspel 13.30 Badminton, herrar, dubbel, gruppspel 13.30 Badminton, damer, dubbel, gruppspel 13.30 Badminton, mixed, gruppspel
13.30 Ridsport, öppen klass, individuellt och lag, fälttävlan, uthållighetsprov Sv delt: Linda Algotsson/Le Fair (14.06), Ludwig Svennerstål/Shamwari (15.06), Sara Algotsson Ostholt/Wega (16.10), Niklas Lindbäck/Mister Pooh (17.14), Malin Petersen/Sofarsogood (18.18).
14.30 Kanotslalom, herrar, C2, kval, 52 kg, första omg 14.30 Boxning, herrar, 52 kg
14.45 Landhockey, herrar, gruppspel: Spanien-Pakistan 15.00 Judo, herrar, 73 kg, återkval 15.00 Judo, herrar, 73 kg, semifinal 15.00 Judo, herrar, 73 kg, bronsmatch 15.00 Judo, herrar, 57 kg, återkval 15.00 Judo, herrar, 57 kg, semifinal 15.00 Judo, herrar, 57 kg, bronsmatch 15.00 Segling, herrar, finnjolle, andra dagen Sv delt: Daniel Birgmark.
15.05 Segling, herrar, starbåt, andra dagen Sv delt: Fredrik Lööf/Max Salminen.
15.10 Fäktning, damer, värja, tredje omg 15.10 Vattenpolo, damer, grupp A: Spanien-Kina
15.12 Kanotslalom, herrar, K1, kval
15.30 Basket, damer, Grupp B: Frankrike-Australien
15.30 Beachvolley, herrar, gruppspel
15.30 Beachvolley, damer, gruppspel
15.30 Handboll, damer, grupp A: Storbritannien-Ryssland
15.45 Boxning, herrar, 81 kg, första omg
15.45 Volleyboll, damer, grupp A: Dominikanska republiken-Ryssland
16.00 Segling, damer, elliott, andra dagen Sv delt: Anna Kjellberg, Malin Källström, Lotta Harrysson (även 18.10).
16.00 Bågskytte, herrar, första omg
16.00 Simhopp, herrar, synkro, höga hopp, final OS 2008: 1) Lin Yue/Huo Liang, Kina, 2) Patrick Hausding/Sascha Klein, Tyskland, 3) Gleb Galperin/Dimitrij Dobroskok, Ryssland.
16.26 Bågskytte, damer, första omg
16.30 Vattenpolo, damer, grupp B: Italien-Australien
16.30 Bordtennis, damer, singel, fjärde omg
16.30 Fäktning, damer, värja, kvartsfinal
16.30 Tyngdlyftning, damer, 58 kg, grupp A, final. OS 2008: 1) Chen Yanqing, Kina, 2) Marina Sjainova, Ryssland, 3) O Jong-Ae, Nordkorea.
16.52 Bågskytte, herrar, andra omg
17.00 Landhockey, herrar, gruppspel: Nederländerna-Indien 17.00 Judo, herrar, 57 kg, final OS 2008: 1) 1) Giulia Quintavalle, Italien, 2) Deborah Gravenstijn, Nederländerna, 3) Xu Yan, Kina och Ketelyn Quadros, Brasilien.
17.05 Bågskytte, damer, andra omg
17.10 Judo, herrar, 73 kg, final OS 2008: 1) Elnur Mammadli, Azerbajdzjan, 2) Wang Ki-Chun, Sydkorea, 3) Rasul Boqiev, Taszjikistan och Leandro Guilheiro, Brasilien.
17.15 Handboll, damer, grupp B: Frankrike-Spanien 17.30 Gymnastik, herrar, lagtävl, final OS 2008: 1) Kina, 2) Japan, 3) USA.
17.45 Volleyboll, damer, grupp B: USA-Brasilien
17.45 Basket, damer, grupp B: Ryssland-Brasilien
19.00 Fäktning, damer, värja, semifinal
19.20 Vattenpolo, damer, grupp B: Storbritannien-Ryssland
19.30 Badminton, herrar, singel, gruppspel 19.30 Badminton, damer, singel, gruppspel 19.30 Badminton, herrar, dubbel, gruppspel 19.30 Badminton, damer, dubbel, gruppspel 19.30 Badminton, mixed, gruppspel
20.00 Bordtennis, herrar, singel, fjärde omg
20.00 Tyngdlyftning, herrar, 62 kg, grupp A, final OS 2008: 1) Zhang Xiangxiang, Kina, 2) Diego Salazar, Colombia, 3) Triyatno, Indonesien.
20.00 Landhockey, herrar, gruppspel: Storbritannien-Argentina
20.10 Fäktning, damer, värja, bronsmatch 20.30 Simning, damer, 200 m fritt, semifinal Sv delt: ev Sarah Sjöström.
20.30 Handboll, damer, grupp A: Brasilien-Montenegro
20.40 Fäktning, damer, värja, final OS 2008: 1) Britta Hedman, Tyskland, 2) Ana Branza, Rumänien, 3) Ildiko-Mincza-Nebald, Ungern...8) Emma Samuelsson, Sverige.
20.40 Vattenpolo, damer, grupp A: Ungern-USA
20.43 Simning, herrar, 200 m fritt, final OS 2008: 1) Michael Phelps, USA, 2) Park Tae-Hwan, Sydkorea, 3) Peter Vanderkaav, USA...38) Christoffer Wikström, Sverige. V-rek: 1.42,00 (Paul Biedermann, Tyskland 2009). Sv rek: 1.46,76 (Anders Holmertz 1992).
20.51 Simning, damer, 100 m rygg, final OS 2008: 1) Natalie Coughlin, USA, 2) Kristy Coventry, Zimbabwe, 3) Margaret Hoelzer, USA...29) Sarah Sjöström, Sverige. V-rek: 58,12 (Gemma Spofforth 2009). Sv rek: 1.00,74 (Sjöström 2009).
20.58 Simning, herrar, 100 m rygg, final OS 2008: 1) Aaron Piersol, USA, 2) Matt Grevers, USA, 3) Arkadij Vlatsjin, Ryssland och Hayden Stoeckel, Australien. V-rek: 51,94 (Piersol 2009). Sv rek: 55,10 (Simon Sjödin 2011).
21.00 Basket, damer, grupp B: Storbritannien-Kanada 21.00 Beachvolley, herrar, gruppspel 21.00 Beachvolley, damer, gruppspel 21.00 Volleyboll, damer, grupp A: Italien-Japan
21.15 Simning, damer, 100 m bröst, final OS 2008: 1) Leisel Jones, USA, 2) Rebecca Soni, USA, 3) Mirna Jukic, Österrike...9) Joline Höstman, Sverige, 21) Hanna Westrin, Sverige. V-rek: 1.04,45 (Jessica Hardy, USA 2009). Sv rek: 1.07,10 (Johansson 2012).
21.30 Boxning, herrar, 52 kg, första omg Sv delt: Salomo Ntuve-Iljas Sulejmenov, Kazakstan.
21.32 Simning, herrar, 200 m fjäril, semifinal
21.55 Simning, damer, 200 m medley, semifinal Sv delt: ev Stina Gardell.
22.15 Landhockey, herrar, gruppspel: Tyskland-Belgien
22.15 Handboll, damer, grupp B: Sverige-Norge
22.45 Boxning, herrar, 81 kg, första omg 23.00 Volleyboll, damer, grupp A: Storbritannien-Algeriet
23.15 Basket, damer, grupp A: Angola-USA

TT

 
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil