En mardrömsinledning med två bogeys på de första fyra hålen ser ut att förstöra den tredje rundan för US Opens hittills näste svensk. Hanson startade som fjärde man i sammandraget men slutade på tolfte plats inför den sista rundan.
Hanson är fortfarande bäste svensk men kan vänta sig tuff konkurrens från Henrik Stenson. Världssexan går mot sin hittills bästa runda och ligger på par hittills i dag. Totalt har Stenson avancerat 17 placeringar till en 24:e plats.
Bäst av samtliga svenskar gick dock Johan Edfors som inledde och avslutade alldeles strålande. Två slag underpar överglänstes bara av en handfull spelare och förde honom upp på 20:e plats i sammandraget totalt två slag över par.
Amerikanen Ricky Barnes hade en del problem men leder fortfarande ett slag före sin landsman Lucas Glover. Med ytterligare fem slag ned till David Duval ser det ut som att Barnes och Glover kommer att göra upp om segern under måndagen.
1. Ricky Barnes (USA) -8 70
2. Lucas Glover (USA) -7 70
3. David Duval (USA) -3 70
12. Peter Hanson (SWE) 0 73
20. Johan Edfors (SWE) +2 68
26. Henrik Stenson (SWE) +3 70
41. Carl Pettersson (SWE) +6 73
Henric Larsson - eurosport.se
- Läs mer



Scanpix





















