•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Golf

16/03/2010 - 19:12

Tiger: "Jag känner mig redo nu"


Nu är han tillbaka. Efter en fyra månader lång timeout ska Tiger Woods börja spela golf igen. "Jag har genomgått nästan två månaders terapi", säger amerikanen.

Tiger Woods har inte tävlat sedan han vann Australian Masters den 15 november 2009. Två veckor efter tävlingen kraschade han med sin bil i Florida, en bilolycka som blev början på en jobbig dit för amerikanen. Tigers otrohetsaffärer uppdagades och skandalerna haglade över honom.

Fyra månader senare är han nu redo för att göra comeback.

- Jag har genomgått nästan två månaders terapi och jag fortsätter behandlingen. Även om jag återvänder till tävlandet har jag fortfarande mycket jobb att göra i mitt privatliv, säger Woods i ett pressmeddelande.

På tisdagen bekräftade amerikanen att han göra comeback i Masters 8-11 april.

- US Masters var min första major-titel och jag har stor respekt för just den turneringen. Major-turneringarna har alltid varit ett stort fokus i min karriär. Augusta är var jag behöver vara även om det var ett tag sedan jag senast spelade, säger Woods.

Fredrik Jönsson - eurosport.se

Eurosport
Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Golf

Svor på tee - mamma arg - Golf

Golf - Westwood svor på tee - ber mamma om ursäkt

Svär inte, då kan mamma bli arg. Det gäller även världsstjärnor i golf, vilket Lee Westwood fick erfara.

Chopras chockform: 2 HIO - Golf

Golf - Chopras chockform: En runda - två hole-in-one

Många golfspelare lyckas aldrig göra hole-in-one. Somliga gör ett flertal under karriären. Daniel Chopra gjorde två på samma runda. Grattis.

Hanson tvåa i Qatar - Golf

Golf - Inget nytt ras för Hanson - delad tvåa i Qatar

Peter Hanson blev delad tvåa i Europatourtävlingen i Qatar.

Ökenvindar stoppar spel - Golf

Golf - Ökenvindar stoppar golfspel i Qatar

Starka ökenvindar stoppade spelet i Qatars Europatourtävling i golf efter bara tre timmars spel på fredagen.