Steve Hooker verkar behöva kniven mot strupen för att kunna prestera. Australiern kom till Peking som världstrea med sex meter jämnt. När amerikanerna Brad Walker (6,04 i år) och Jeff Hartwig försvann redan i kvalet ökade favoritbördan på honom.
Men han levde också farligt i kvalet, räddade finalplatsen med 5,65 i sista försöket, och han fortsatte på den inslagna vägen i finalen. Efter att ha glidit över 5,60 i första hoppet, tog han såväl 5,80 och 5,85 som 5,90 i tredje försöken.
När guldet var klart begärde han upp ribban på olympiska rekordhöjden 5,96 - och klarade i tredje försöket. Jevgenij Lukjanenko, Ryssland, var den ende som bjöd upp till guldkamp. Han rev ut sig på 5,90 och stannade på 5,85, som han klarade i sitt sista försök.
Det höll på att bli en riktigt risig stavfinal. Tack vare Hooker blev det ändå ett bra segerresultat. Men Denis Jurtjenko tog brons på mediokra 5,70. Ett resultat som tre andra hoppare också klarade.
eurosport.se/TT
- Läs mer



Imago




















