Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Criterium du DauphinéTitta nu 
Just nu på Eurosport
  •  20:55 Fotboll
    Fotboll: U23-turneringen i Toulo...
  • 20:31 Volleyboll
    Volleyboll: OS-kval i Tokyo, Jap...
 
 
 
Friidrott - Berlin-VM

Thörnblad utan medalj i finalen

Två raka kvalfiaskon och sist i senaste finalen. Men i Berlin kom i alla fall en liten revansch för Linus Thörnblad. Svensken blev delad femma i en märklig VM-final.

 
Thörnblad utan medalj - Friidrott - Berlin-VMScanpix
 

Den 24-årige Malmöhopparen kom till Berlin efter ett flera veckor långt påtvingat tävlingsuppehåll på grund av svåra smärtor i ena höften. Med det i åtanke var femteplatsen ett fall framåt, trots att svensken stannade på 2,23 i svåra förhållanden.

- Hade någon sagt att jag skulle bli femma för ett par veckor sedan när jag knappt kunde gå så hade jag inte trott på det. Så jag är nöjd med femteplatsen med tanke på förutsättningarna och det är ju inte så många svenskar som har blivit det i VM, sade Thörnblad till Svt.

Det var 26 grader under 100-metersfinalen och 28 grader på 200-finalen. Men medan Usain Bolt hade vädergudarna på sin sida och kunde sätta två världsrekord i utmärkta förhållanden drabbades höjdhopparna med full kraft av vädrets makter.

Lagom till fredagens VM-pass på Olympiastadion i Berlin blåste det upp till oväder och när Linus Thörnblad och de övriga i finalfältet tågade in på arenan ösregnade det.

Nederbörden fortsatte till den grad att arrangörerna sköt upp tävlingen i sammanlagt en och en halv timme.

TUFF HÖJNING

Det långa uppehållet och det kyliga vädret gjorde att hela finalfältet gick in redan på första höjden, 2,18, som Linus Thörnblad tog med enkelhet. På 2,23 lyckade svensken sedan krångla sig över med lite tur i första försöket.

Ett tufft höjningsschema bjöd dock sedan på 2,28 som nästa utmaning, en höjd som blev utslagsgivande.

Thörnblad rev liksom de övriga i första försöket. Svensken var sedan betydligt närmare i andra hoppet innan tävlingen tog slut med ännu en rivning i tredje.

- Jag känner ingenting av skadan men det saknades det explosiva i benen eftersom det blev en så lång tävling. Hade det vart en timme tidigare så hade jag klarat det, sade Thörnblad.

- Men jag är nöjd, de mentala bitarna har stämt och jag har ett bra koncept som funkar och det är bara att jobba vidare.

HJÄLP AV HOLM

Efter fiaskot i kvalet på inne-EM i våras, då Thörnblad stannade på 2,17, har Linus Thörnblad tagit hjälp av Stefan Holm.

Bland annat har Holm talat mycket om vikten av rutiner, att ta sig an varje tävling på samma sätt för att minimera yttre störningsmoment.

- Ligger ribban på 2,36 i en OS-final ska man inte stå och fundera på om man satt skon på rätt fot, sa Holm inför höjdfinalen.

- Det är en sådan sak Linus kan jobba med, att försöka hitta en trygghet i hoppningen och inne på banan.

Men mot regn och rusk hjälper inte ens råd från en tidigare OS- och VM-mästare.

Silvret gick till cyprioten Kyriakos Ioannou, hemmahoppet Raul Spank och polacken Sylwester Bednarek delade på bronset.

TT

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil