Favoriten Steven Hooker var minst sagt ett osäkert kort i finalen. Den regerande olympiske mästaren drogs med skador i både mage och lår och fick avstå uppvärmning.
Medan Alhaji Jeng och de andra rev ut sig tittade australiern på och väntade på sitt första hopp i tävlingen. När det väl kom på 5,85 stannade rev han.
-Jag trodde inte att jag skulle kunna hoppa alls, säger Hooker till Eurosport. Men bättre skulle det bli.
Fransosen Romain Mesnil var enda man att klara höjden och en halvskadad Hooker stod över till nästa höjd. Då slog han till och klarade 5,90 som enda man och kammade hem ett osannolikt VM-guld.
- Jag har svårt att tro på det, en galen kväll för mig. Jag är väldigt lycklig att jag kunde göra två hopp och att det räckte, säger Hooker.
Tobias Jönsson - eurosport.se



Getty Images





















