"Han har ett kroppsspråk som jag inte uppfattar som direkt svenskt". Så sa Sverigedemokraternas talesman Mattias Karlsson till Ekot i mars 2007. Men att Zlatan Ibrahimovic är populär i Sverige råder det inga som helst tvivel om.
Samma år som citatet ovan sades vann nämligen "Ibra" Jerringpriset - framröstad till årets idrottsman i landet alla kategorier.
I en intervju med Eurosport - i tv programmet "One to One" - berättar dock fotbollslandslagets lagkapten att han uppfattas som utlänning av vissa.
- För mig är det en stor ära att vara lagkapten för mitt land på grund av min bakgrund, för jag inte har ett svenskt namn. Vissa anser att jag är halvt utländsk. Själv känner jag mig som 100 procent svensk.
Hela intervjun med Zlatan Ibrahimovic sänds i programmet "One to One" på Eurosport på måndag klockan 19.45.
Tobias Jönsson - eurosport.se



Scanpix




















