Robert Green har fått erfara det. Likaså Faouzi Chaouchi. "Jabulani", den officiella VM-bollen, har redan ställt till det för målvakterna i Sydafrika och haft betydande inverkan på resultaten.
Nu ger sig även Sven-Göran Eriksson in i debatten om den hårt kritiserade läderkulan.
- Du kan se på matcher och skottövningar att bollen viker av från sin kurs, sa "Svennis" efter Elfenbenskustens mållösa möte med mot Portugal i VM-premiären, och utvecklar sitt resonemang i en intervju med engelska The Guardian.
- Jag tycker att Fifa ska ta till sig av klagomålen. Ämnet borde bli föremål för debatt. Spelare, tränare och kanske de bästa målvakterna skulle kunna samlas och ventilera det här. Folk måste särskilt lyssna på målvakternas åsikter.
Ord som "ohanterlig", "rutten" och "fruktansvärd" har använts av målvakter som Gianluigi Buffon, iker Casillas och David James för att beskriva VM-bollen. Tillverkaren Adidas försvarar sig dock med att bollen uppfyller alla krav från Fifa.
Jonathan Ekeliw - eurosport.se



Reuters





















