•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Fotboll - VM

15/10/2008 - 23:20

Albanien skrällde i Braga


Albanien stod för en smärre bragd när laget på onsdagskvällen höll undan för en massiv Portugal-press och klarade 0-0 i Braga. Stor matchhjälte blev målvakten Arian Beqaj som i den andra halvleken radade upp den ena världsklassräddningen efter den andra.

Albanien visade att premiärpoängen mot Sverige inte var en tillfällighet. Laget lyckades upprepa bedriften inför ögonen på en missnöjd hemmapublik mot Portugal i Braga. Men poängen satt minst sagt långt inne.

I den 42:a minuten drog inbytte Teli på sig sitt andra gula kort sedan han stoppat en framrusande Ronaldo med armbågen. I det läget såg matchen ut att helt tippa över till Portugals fördel.

BEQAJ STOR MATCHHJÄLTE

Men när Portugal väl spelade sig igenom bortalagets försvarsmur var Arian Beqaj omutlig i målet.

Målvakten inledde sin räddningskaravan i den 46:e minuten när han motade ett närskott från Danny och följde upp med att fotparera en nick från Almedia.

När domare Kircher efter fyra stopptidsminuter blåste av matchen hade Beqaj dessutom noterats för ytterligare en fantomräddning på ett friläge för Ronaldo. Lägg därtill ett stolpskott från Almedia och ni förstår att ledningsmålet var riktigt nära.

Albaniens skrällpoäng innebär att laget går upp på fem poäng i grupp 1 och delar därmed tredjeplatsen med Portugal och Sverige.

Johan Wennerström - eurosport.se

Eurosport - Publicerat
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

Fler nyheter - Fotboll - VM

VM-valet kan skjutas upp - Fotboll - VM

Fotboll - VM - VM-valet kan skjutas på framtiden

Efter korruptionsanklagelserna kan Fifa komma att skjuta på omröstningen som avgör var fotbolls-VM hamnar 2018 och 2022.

"Paul död före finalen" - Fotboll - VM

Fotboll - VM - Ny konspirationsteori: Paul död före finalen

Den magiske fotbollssiaren Paul dog natten till tisdag. Inte alls, om man får tro den kinesiska dokumentärfilmaren Jiang Xiao.

Inget Nigeria för Lasse - Fotboll - VM

Fotboll - VM - Förvånad Lagerbäck räknar bort Nigeria

Turerna har varit många. Nu säger Lars Lagerbäck sitt om ett eventuell nytt kontrakt med Nigerias fotbollsförbund.

Irans ledare ogillar Paul - Fotboll - VM

Fotboll - VM - Irans president till hård attack mot Paul

Bläckfisken Paul gjorde ett felfritt fotbolls-VM, han blev en världskändis på ett par veckor och skaffade sig både vänner och fiender.