Tyskland inledde piggast och såg ut att ha bra kontroll på matchen, när förra VM:s skyttekung Miroslav Klose fick sin andra varning i den 38:e matchminuten. Den spanska domaren Mallenco - som delade ut nio varningar i den ganska snälla matchen - visade ut den tyske anfallsstjärnan och Serbien fick en gratischans att komma in i matchen.
Och det gjorde de. Bara halvminuten efter utvisningen kom det serbiska ledningsmålet. Högermittfältaren Krasic sprang ifrån Holger Badstuber och slog ett bra inlägg till den serbiske jätteanfallaren Nikola Zigic. Zigic nickade ner till Milan Jovanovic - som kunde raka in sitt tionde landslagsmål i karriären.
Precis innan halvtidssignalen fick Samir Khedira Tysklands dittills bästa läge. Men mittfältarens skott - efter en bra tysk anstormning - tog klockrent i ribban.
Trots en man mindre kunde Tyskland efter pausen hota Serbien. Ett energiskt tyskt lag skapade flertalet heta chanser i inledningen av den andra halvleken. Lukas Podolski hade missat flera av dem när han efter en hands på Manchester United-backen Vidic fick det bästa tillfället. Domaren blåste straff men Podolskis hårda skott var inte tillräckligt välriktat och den storspelande målvakten Stojkovic kunde rädda.
Efter straffmissen gick luften ur det tyska laget och man var aldrig riktigt nära att kvittera. Istället var det Serbien som fick lägen att utöka till 2-0. Man prickade både stolpe och ribba efter chanser som skapats i de oceaner av yta som fanns när Tyskland chansade offensivt för att nå ett mål.
Nu är Grupp D vidöppen och den fortsätter imorgon med matchen mellan Australien och Ghana.
Jens Dahlkvist - eurosport.se



Getty Images





















