Fotboll - World Cup 2010

26/06/2010 - 16:19 - Uppdaterad 26/06/2010 - 17:16

"Jävla svarting" - orden som fick Kaita att se rött


Sani Kaitas utvisning mot Grekland kostade Nigeria segern. Nu berättar Lars Lagerbäcks adept om varför han sparkade mot Vassileos Torosidis. "Han kallade mig för en jävla svarting", säger Kaita.

Nigeria inledde starkt mot Grekland och tog ledningen med 1-0 - Lars Lagerbäck såg då ut att gå mot en seger. Men allting förändrades en dryg halvtimme in i matchen.

Vid ett inkast hamnade Sani Kaita och Vassileos Torosidis i ordbråk. Det slutade med att nigerianen sparkade mot greken. Domaren tvekade aldrig utan gav Kaita ett rött kort. Nu berättar han om varför han gick till attack mot Torosidis.

- Det var inte meningen att sparka mot den grekiske spelaren. Men jag blev förbannad när han kallade mig för en jävla svarting, säger Kaita till kickoffnigeria.com.

Fredrik Jönsson - eurosport.se

Eurosport
Posta en kommentar

Lämna kommentar - Kaita kallad för svarting

 

Kommentar*

 

*Obligatoriskt fält

 

Om du redan är registrerad, fyll i dina login-uppgifter och lösenord

 

 

Glömt ditt lösenord?  Skapa ett nytt lösenord

 

Klicka annars på  Registera

 

Kommentarer - Kaita kallad för svarting

Från 0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Fotboll - World Cup 2010

Inget Nigeria för Lasse - Fotboll - World Cup 2010

Fotboll - World Cup 2010 - Förvånad Lagerbäck räknar bort Nigeria

Turerna har varit många. Nu säger Lars Lagerbäck sitt om ett eventuell nytt kontrakt med Nigerias fotbollsförbund.

Irans ledare ogillar Paul - Fotboll - World Cup 2010

Fotboll - World Cup 2010 - Irans president till hård attack mot Paul

Bläckfisken Paul gjorde ett felfritt fotbolls-VM, han blev en världskändis på ett par veckor och skaffade sig både vänner och fiender.

Maradona: Jag vill stanna - Fotboll - World Cup 2010

Fotboll - World Cup 2010 - Maradona: Rör min massör - jag drar direkt

Maradona vill fortsätta uppdraget som förbundskapten i Argentina, men bara om han själv får total kontroll över vilka som ingår i staben.

Svennis krav: Dubbla lönen - Fotboll - World Cup 2010

Fotboll - World Cup 2010 - "Svennis" krav: Ge mig dubbelt betalt

Sven-Göran Eriksson kräver att hans lön dubbleras om han ska fortsätta som förbundskapten för Elfensbenskusten. Det skriver ivoriansk press.