Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Criterium du DauphinéTitta nu 
Just nu på Eurosport
  • 07:30 Tennis
    Tennis: Game, Set & Mats
 
 
 
Fotboll - Dam-VM

Dahlkvist sköt Sverige till kvartsfinal: "Ascoolt"

Sverige vann ödesmatchen mot Nordkorea med 1-0 och är klart för VM-kvartsfinal. Lisa Dahlkvist blev stor hjälte med matchens enda mål. "Ascoolt att göra mål i en VM-match", säger hon.

 
Sverige klart för kvarten - Fotboll - Dam-VMScanpix
 

Sverige hade svårt att få hål på Colombia. Historien upprepade sig mot Nordkorea. Men precis som i VM-premiären skulle målet komma.

I den 64:e minuten tryckte Lisa Dahlkvist in 1-0 på en elegant direktpass från Therese Sjögran, som mötte ett långt inlägg.

- Känns jättekul, ascoolt att göra mål i en VM-match. Det var "Terre" som passade fram så det vara bara att sätta dit den. Det var Terres mål, säger hjälten till TV4.

Dahlkvist hade en jättechans tidigare i matchen men missade. Sverige var det bättre laget och kunde gjort fler mål.

Istället var Nordkorea nära att utjämna. Sveriges målvakten Hedvid Lindahl hängde tvätt på en hörna och Sara Thunebro fick nicka undan på mållinjen.

För andra matchen i rad gick anfallsstjärnan Lotta Schelin mållös av planen.

Men hon är inte frustrerad - inte än.

- Det är klart att det är störigt. Jag tycker att jag har formen, men så länge det går bra och så länge vi vinner så gör det ingenting, säger Schelin.

I nästa match väntar USA, en möte som lagkaptenen Caroline Seger missar på grund av avstängning.

Tobias Jönsson - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil