Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Criterium du DauphinéTitta nu 
Just nu på Eurosport
  • 07:00 Nyheter
    Nyheter: Eurosport 2 Night Sessi...
 
 
 
Fotboll - Champions League

Wenger varnad - coachade från läktaren

Arsène Wenger verkade ha kommit på en listig lösning för att kunna kommunicera med bänken trots att han var avstängd. Men Uefa varnade honom i halvtid under tisdagens 1-0-vinst mot Udinese, och nu är frågan vad konsekvenserna blir.

 
Wenger i trubbel - Fotboll - Champions LeagueReuters
 

Arsène Wenger var avstängd efter att ha kritiserat domaren i förra säsongens åttondelsfinal mot Barcelona, och fick inte coacha laget under tisdagskvällens Champions League-kvalmatch mot Udinese.

Arsenal hade före matchen frågat om Wenger fick skicka meddeladen till laget genom en annan person, och enligt The Guardian hade Wenger uppfattningen att det var okej. Därför vidarebefordrade coachen Boro Primorac, som satt bredvid Wenger på läktaren, instruktioner från Wenger till den assisterande managern Pat Rice på bänken under första halvlek.

Men i paus fick Wenger en varning av Uefa och blev tillsagt att han inte fick kommunicera alls med bänken. Trots det sågs Primorac sitta talandes i telefon under andra halvlek, vilket skulle kunna leda till en utredning från Uefa.

Malena Johansson - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil