"Den där jävla Champions" fortsätter att gäcka Zlatan Ibrahimovic. Efter 0-1-förlust i det första mötet var Milan tvingade att göra mål på White Hart Lane, men närmare än en boll på mållinjen kom de aldrig. Milan misslyckas därmed för fjärde året i rad att avancera från åttondelsfinalen, och Zlatan blev för tionde säsongen i rad utslagen ur turneringen han allra helst vill vinna.
Milan var hela tiden det spelförande laget samtidigt som Tottenham, förvånansvärt nog, sjönk väldigt ångt ner med sitt lag och tillät Milan ha det mesta av bollinnehavet. Den bästa chansen kom i den 26:e minuten när William Gallas fick agera räddande ängel för Spurs genom att på mållinjen volleyrensa bort Robinhos avslut.
Zlatan Ibrahimovic hade svårt att göra något större avtryck och var tämligen anonym matchen igenom. Han låg dock bakom Milans sista chans att ta matchen till en förlängning, när han kombinerade med Pato och Robinho och tvingade Huerelho Gomes att rädda ut till hörna.
"IKVÄLL NJUTER VI"
Närmare än så kom dock inte Milan. Hela White Hart Lane exploderade i ett glädjevrål när Frank de Bleeckere blåste i sin pipa och förkunnade att Tottenham, i sitt första Champions League-ävetyr, har avancerat till kvartsfinalen.
- Det här är enormt. Klubben har aldrig varit i Champions League tidigare, sen åker vi till San Siro och vinner. Grabbarna försvarade magnifikt i dag, stor eloge till dem, sa en nöjd Peter Crouch till ITV.
Michael Dawson, som var en av planens främsta aktörer fyller på.
- Milan tvingade oss tillbaka. Om du tittar på spelarna i vårt lag så är vi väldigt offensiva, men vi visade upp en annan sida i dag. Nu njuter vi i kväll och ser vilka vi får möta i kvartsfinalen.
Jimmy Ewertsson - eurosport.se



Reuters





















