Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Criterium du DauphinéTitta nu 
Just nu på Eurosport
  • 08:00 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
 
 
 
Fotboll - Champions League

Borell: Wenger är Flugornas herre

Eurosports chefredaktör Kristian Borell är inför kvällens toppmöte mellan Arsenal och Barcelona i Champions League kritisk till Arsène Wengers sätt att bygga ett lag.

 
Borell kritisk mot Wenger - Fotboll - Champions LeagueDPPI
 

Arsenal-Barcelona och ni vet var jag står.

Jag står på Arsenals sida. Jag står också för en fotboll där lag vet att försvara sig. Jag tror mer på det nedbrytande i att släppa in ett mål än på det uppbyggande i att göra ett. Jag är helt övertygad om att man bygger ett lag bakifrån.

Jag undrar hur Arsène Wenger tänker. Jag vet hur hans företrädare tänkte. George Graham tog över Arsenal 1986 och förde klubben tillbaka till den absoluta toppen. Den topp det kändes som om Arsenal en gång för alla lämnat när spelfördelaren Liam Brady valde Juventus sommaren 1980.

Graham var helt säker på hur ett lag skulle se ut. Spelaren Grahams smeknamn "Flanören" (eng. the Stroller) är bevis på att tränaren Graham, en kreativ och inte speciellt hårt arbetande mittfältare, knappast hade låtit spelaren Graham få en plats i startelvan.

Wenger är lika säker på hur han tycker att ett lag skall se ut. Precis som Graham, beslutade sig Wenger i ett visst läge att satsa allt på ett kort och mer hängivet än någonsin att få Arsenal att spela på sitt sätt. Stort bollinnehav med stort tålamod, snabba passningar, kreativ bolldistribution och ett lag där spelarna flyter mellan mittfält och anfall.

Wenger är lika tydlig när det kommer till backlinjen. I ord kan den få innehålla både ledare och starka personligheter, men verkligheten är en annan. Efter Sol Campbell får backlinjen inte längre innehålla någon mittback med så pass stark personlighet att denne blir lagets centralfigur. I Wengers Arsenal är det armén som räknas. En armé där stora delar av startelvan känns som om det vore en och samma spelare om och om igen. Wengers klonarmé.

Fransosens syn resulterar i en backlinje befriad från de storväxta och fysiskt starka mittbackar vi vant oss vid från de brittiska öarna. Oviljan mot backgeneraler leder till att hans Arsenal kommer till spel utan ledaregenskaper i backlinjen. Wengers har dessutom en besynnerlig syn på hur ytterbackar skall spela.

Wengers hantering av försvarsspelet är intressant och avgörande i negativ mening för Arsenal. Det lag som en hel fotbollsvärld en gång kunde se till för att se hur man försvarar går längre och längre ner på rue Wenger. Och det är ett gäng gamla försvarsspelare som gör det. Wenger själv är gammal mittback och libero. Pat Rice, assisterande coach, är gammal storback med förflutet i Arsenals double-vinnande lag 1971. Boro Primorac, Wengers högra hand sedan mitten av 90-talet, är gammal mittback. Neil Banfield, reservlagstränare och son till scouten Tony med samma namn, är gammal mittback. Steve Bould, U18-tränare, är gammal Graham-mittback.

Graham fick med tiden hård kritik för sin förkärlek till mittbackar. Wenger och hans alla mittbackar måste få kritik för den försvarsväg man sett till att Arsenal slagit in på. Man känner att motståndaren alltid kan hota. Inte så konstigt när man ställer upp en backlinje utan ledare och inte har något emot kamikaze-svängar inåt i banan från naiva ytterbackar.

Jag blir förbryllad när jag ser resultatet av Wengers bygge. Det saknas inte talang, men det saknas rutin och det saknas styrning. Som en fotbollsversion av Flugornas herre. Idealism och entusiasm som går alldeles för långt. Hur Flugornas herre slutar? Verkligheten uppenbarar sig plötsligt i skepnad av en vuxen, en sjöofficer på ett förbipasserande fartyg. Arsenals vuxne gömmer sig på ön och är helt inställd på att fullfölja sitt experiment.

Kristian Borell - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
6 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
  • 6.
    ibq88sant, idiotiskt att påstå att Inter bara hade EN bra match førra sæsongen. som att sæga att Arsenal nu bara "råkade" vinna.Den 17/02/2011 kl 13:03
     
     
     
  • 5.
    TaherOch hur kan du påstå att Inter spelade EN bra match 09/10? Dem slog ut Chelsea i åttondelen, vinst hemma och borta. Dem slog CSKA borta och hemma. Dem slog Barca på hemmaplan och försvarade sitt resultat på CAMP NOU med en man mindre! Dem utklassade Bayern i finalen utan att svettas.

    Allt detta kommer från en Milanista, men ibland måste man sänka inkompetensen hos vissa anglofiler som dig.
    Den 17/02/2011 kl 01:42
     
     
     
  • 4.
    TaherMan spelar inte för människor som inte förstår fotboll och tror att det enda som räknas är en massa siffror på resultattavlan. För dem kan nog söka sig till basketboll eller handboll om de vill se en massa mål.Den 17/02/2011 kl 01:36
     
     
     
  • 3.
    Taher@PeppeG

    Lyssna på dig själv. Fotboll handlar om att vinna eller förlora. Jag skiter i hur jag vinner men för att vinna en stor match så måste jag ha gjort något bra. För en neutral åskådare så är en 0-1 match kanske tråkig men för fansen betyder vinsten riktigt mycket, och det är dem man spelar för.
    Den 17/02/2011 kl 01:33
     
     
     
  • 2.
    PeppeGEtt reultat som hade varit otänkbart på Mous tid men erkänn att det var en kul match!Den 16/02/2011 kl 19:23
     
     
     
  • 1.
    PeppeGFrågan är ju vad publiken föredrar!

    Inter anno 2009/10 som spelade riktigt jävla bra i EN match och slog Barca i den. eller ett kul lag som kanske torskar med 2-5 mot samma lag eftersom det är sådana motståndare som passar B som hand i handske men i alla fall är roligare att se...

    Tycker att Inter har blivit roligare också sedan Mou försvann och maskineriet börjat gnissla. 4-4 mot Spurs! WOW!
    Den 16/02/2011 kl 19:23
     
     
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil