Det var ett stjärnspäckat Argentina som ställdes på planen i La Plata. Bland dem Lionel Messi och Carlos Tevez. Men premiären blev inte den fest värdnationen räknat med.
Argentina dominerade spelmässigt men mäktade inte med ett enda skott på mål i första halvlek. Och ett par minuter efter att andra halvlek sparkats igång kom chocken.
Bolivias Edivaldo Rojas - till vardags i portugisiska andraligan - klackade in en låg hörna bakom Argentinas keeper Sergio Romero.
Men det kunde ha blivit ännu värre. Romero räddade hemmanationen från ett 0-2-underläge när gästernas Marcelo Martins frispelades.
- Vi hade några bra chanser och hade vi utnyttjat dem hade vi vunnit, säger Bolivias argentinske tränare Gustavo Quinteros.
Med knappa kvarten kvar skulle istället kvitteringen komma.
Sergio Aguero hade bara varit på plan i fem minuter när han utjämnade. Nicolas Burdisso bröstade ner bollen och Atletico Madrid dundrade in 1-1 på volley.
Båda nationerna jagade ett segermål men matchen slutade oavgjort.
- Det var inte vad vi hade väntat oss, nu måste vi förbättra oss och vinna våra resterande (gruppspels-) matcher, säger en besviken Messi, och lägger till:
- Nu behöver vi lugn.
Tobias Jönsson - eurosport.se



Reuters





















