Fotboll - Superettan
02/09/2010 - 23:46 - Uppdaterad 02/09/2010 - 23:49Bajen i kaos efter Hallenius-affären

Linus Hallenius-affären räddade först Hammarby Fotboll från konkurs. Sedan krossade den klubbens ledningsstruktur. Både fotbollsföreningens ordförande och en styrelseledamot avgick vid ett möte på torsdagskvällen.
Sent på onsdagskvällen blev Linus Hallenius klar för spel med Genoa i italienska serie A efter säsongen. En affär som räddar Hammarbys framtid efter att klubben förra säsongen åkt ur allsvenskan och sedan inlett året i superettan med korta skulder på 34 miljoner kronor.
- Det känns helt fantastiskt. Vi var bara några veckor från att inte kunna betala våra räkningar, så det här är en klubbens viktigaste affärer i historien. För det första räddar den oss från konkurs. För det andra kan jag säga att vi gjort en väldigt bra affär, säger Hammarby Fotboll AB:s vd Åsa Sånemyr.
SÄGER UPP SIG
Mindre fantastiskt är dock att affären blottlagt stora sprickor i bolagsstyrelsen. Häromdagen tvingades Hammarby Fotboll AB:s ordförande Henrik Wesslén bort. Och på torsdagen valde också Åsa Sånemyr att säga upp sig från sin tjänst som vd.
- Jag vet inte om det funnits ett samarbete i bolagsstyrelsen sedan jag började, säger den avgående vd:n Åsa Sånemyr till TT.
- Om det är oenigheter i en grupp som ska styra ens arbete blir det jättesvårt är göra sitt jobb. Styrelsen är mina chefer, men underminerar mitt arbete hela tiden genom att till exempel läcka ut uppgifter, säger Sånemyr.
Hur känns det nu?
- Det är otroligt tråkigt. Men kanske kan det här vara en väckarklocka för att fundera på hur bolagsstrukturen ska se ut. Ibland måste man krascha ordentligt för att komma igen.
Åsa Sånemyr fortsätter sitt jobb uppsägningstiden ut.
Däremot beslutade både Henrik Wesslén, ordförande i Hammarby Fotboll AB och Hammarby IF FF, och styrelseledamoten Per Apelgren att omedelbart hoppa av sina uppdrag under Hammarby Fotbollsförenings möte på torsdagskvällen, skriver Aftonbladet på nätet.
NYTT ÅRSMÖTE I NOVEMBER
- De har ställt sina platser till förfogande. Det är det bästa för Hammarby, säger Jan Lundqvist, ordförande i Hammarby IF, till Aftonbladet.
- De tar egentligen timeout fram till ett nytt årsmöte som vi planerar att ha i november.
Henrik Wesslén röstades bort i Hammarby Fotboll AB:s styrelse sedan han motsatt sig försäljningen av Linus Hallenius. Det gav AEG, bolaget som äger 49 procent av aktierna i Hammarby Fotboll, majoritet att genomföra affären, eftersom föreningsrepresentanten Per Apelgren valde att ställa sig på AEG:s sida i stället.
Ny ordförande i aktiebolaget blir AEG:s svenske representant Per Magnusson, som var den som tog över efter Wesslén då denne röstades bort. Men Lundqvist är tydlig med att han inte vill att amerikanska AEG ska ha makten i bolaget.
- Det ska ändras rätt så omgående. Det är sagt att den som är ordförande i aktiebolaget ska vara en av föreningens representanter, säger han till Aftonbladet.
I ett idrottsaktiebolag måste den ideella föreningen ha majoritet.
Johan Linderstam - TT















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0