Avhoppen från Hammarby fortsätter att dugga tätt. En av dem som hoppat av är Janne Mian, fystränare sedan drygt tre år tillbaka, som nu lämnar sin tjänst efter att ha varit sjukskriven en period.
- Jag har varit magsjuk, det har varit rätt illa. Jag har gått ner tio kilo, säger Mian som dementerar att sjukskrivningen skulle bero på arbetsklimatet i Hammarby.
Däremot erkänner han att det inte varit särskilt roligt på jobbet i år.
- Det är klart att jag inte mått bra, att jag inte har trivts på sistone.
Anledningen till att Mian inte har mått bra och att han hoppar av är att han inte kommer överens med tränarduon Michael Borgqvist och Jesper Blomqvist.
- Jag ville vara delaktig i all träning, för mig är all träning fysträning. Men de såg inte det på samma sätt.
- När jag kom in i föreningen fick jag uppdraget att ta hand om fysen och sätta upp ett ramverk för hur det ska fungera. Men när "Borken" (Borgqvist) kom in som ny så var det inget som hade berättat det för honom. En tränarverksamhet är ofta hierarkiskt uppbyggd och han ville göra på sitt sätt.
Kan man inte lösa det genom att prata med varandra?
- Det är svårt att komma överens om man har helt olika syn. Det finns ett problem med rollacceptanserna i föreningen, säger Mian och beskriver Hammarby som "en klubb i kaos".
- Så har det varit sedan Lasse Eriksson (som var fotbollschef) fick gå i fjol. När han försvann föll någonting stort i Hammarby med tanke på Lasses hjärta, kunskap och erfarenhet. Det senaste ett och ett halvt året har det varit jävligt turbulent, folk får gå hela tiden, det är maktkamper hit och dit. Det går inte att lyckas med sådana förutsättningar, det säger sig självt.
- Om man inte har kontinuitet och tydliga roller, till exempel med en sportsligt ansvarig i styrelsen så blir man en fisk utan huvud som bara irrar omkring. Man brukar ju säga så: att en fisk ruttnar från huvudet.
Oskar Månsson - eurosport.se



Scanpix





















