Peter Hunt trodde inte att IFK Norrköping skulle klara sitt avancemang redan i helgen. Att GIF Sundsvall skulle tappa poäng mot Trollhättan kändes helt enkelt inte möjligt. Det är förklaringen till att klubbens ordförande befinner sig på Mallorca för tillfället. Firat triumfen har han ändå hunnit göra. Men nu börjar arbetet inför nästa säsong. IFK vill inte uppleva en ny baksmälla efter festen.
- Min bestämda uppfattning är att inför säsongen 2008 gjorde man ett väldigt dåligt scoutingarbete. Man tog in individer som inte passade in och hade väldigt svårt att få ihop gruppen. Sedan var de inte så duktiga fotbollsmässigt heller. Samtidigt var ju ekonomin väldigt skral, säger Peter Hunt.
ÅKA UR FÖR DYRT
2008 snurrade dessutom en tränarkarusell av sällan skådat slag i IFK Norrköping där Mats Jingblad och Sören Cratz turades om att ha ansvaret samtidigt som resultaten fortsatte gå emot laget. Norrköping slutade sist i tabellen. Det blev bara fyra segrar totalt. Ett sådant misslyckande har man inte råd med igen, menar Hunt.
- Att åka ur direkt igen skulle innebära ett enormt energitapp, säger han.
Det visade sig också i fjol då IFK höll på att åka ur Superettan. Ett år senare är laget allsvenskt.
- Det är flera faktorer som har spelat in, men det faktum att vi har haft den dyraste spelartruppen i Superettan är givetvis en stor anledning.
SIKTAR HÖGT
Den dyraste truppen i Superettan i all ära. Nu är det Allsvenskan som väntar och då måste den truppen bli ännu dyrare. Särskilt som IFK siktar högre än att bara hänga kvar.
- Vi kommer att investera i vår spelartrupp. Vi har en grupp investerare som har varit med tidigare och jag är förhoppningsfull om att de ska fortsätta vara det. Sedan har vi en del medel själva.
Hur mycket pengar IFK kommer att satsa vill inte Hunt gå in på, men det handlar om flera miljoner. Särskilt som klubben alltså vill ta plats på den över halvan av tabellen.
- En viss ekonomisk satsning måste det bli. Vi har redan organisationen på plats. Nu är det truppen som ska förstärkas. Jag tror också att man måste sikta högre än att bara hänga kvar, annars är risken stor att man åker ur direkt.
Daniel Sjöberg - eurosport.se



Scanpix






















