•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Fotboll - Superettan

23/08/2010 - 21:57 - Uppdaterad 23/08/2010 - 22:01

Hammarby hakar på i toppen efter målfest


Hammarby ger inte upp jakten på en omedelbar allsvensk återkomst. 4-3 (3-2) och de tre poängen mot Öster ger fortsatt häng på kvalplatsen i Superettan.

Som så många gånger tidigare i år visade Linus Hallenius vägen. Mål nummer 16 i årets superettan drämde anfallstalangen in redan efter elva minuter i ösregnet på Värendsvallen i Växjö.

Mål nummer 17 kom 13 minuter senare. Läckert framspelad av Sebastian Castro-Tello rundade Hallenius Östermålvakten Rasmus Rydén.

Elmin Nurkic reducering var en logisk följd av en stark period av Öster men Maic Sema prickade tämligen omgående in 3-1.

Klart?

Inte alls. Hammarby har måhända en skyttekung av allsvensk kaliber men försvaret ser ut att ha hamnat i rätt serie. Alldeles för många spelare stod på hälarna när Oliver Karekezi från nära håll stötte in 2-3 lagom före pausen.

- Hawaii, vi släppte in två billiga mål. Vi gick upp med för många spelare när vi hade 2-0 och kunde ha stängt matchen, sade Hallenius kritiskt i halvtid till TV4 Sport.

Castro-Tello gjorde 4-2 redan sju minuter in i andra och tur var det för "Bajen" för med tre minuter kvar sköt Freddy Borg 3-4. Öster hade dessutom bud på kvittering kort efter den reduceringen.

- Det svänger ganska mycket, upp och ned, men vi gjorde en bra laginsats. Chansen finns kvar och vi ska göra allt för att ta en av de tre topplatserna, sade Sebastian Casto-Tello till TV4 Sport.

LJUNGSKILE BRÖT LÅNG SVIT

Ljungskile bröt en lång svit utan seger i det västsvenska derbyt hemma mot Trollhättan. Seger med 4-2. Och på Stadsparksvallen har det spelats bättre boll än vad som visades när Jönköpings Södra tog emot Brage. 0-0 där.

Serien toppas av IFK Norrköping som har 46 poäng, tre fler än Gif Sundsvall, efter 23 spelade omgångar. Kvalplatsen hålls av Syrianska på 37 poäng.

I botten parkerar Trollhättan och Väsby under nedflyttningsstrecket medan Falkenberg och Öster ligger på kvalplats.

TT

Eurosport
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

Fler nyheter - Fotboll - Superettan

Berntsson till Bajen - Fotboll - Superettan

Fotboll - Superettan - Backen Berntsson från bänken till Bajen

Hammarby värvar den tidigare GIF Sundsvalls-backen Billy Berntsson.

"Baggio" till Bajen - Fotboll - Superettan

Fotboll - Superettan - Twitter-ryktet bekräftat - "Baggio" till Bajen

Twitterryktet är bekräftat. MLS-mittfältaren Adis ”Baggio” Husidic är nu helt klar för Hammarby.

"It takes two to tango" - Fotboll - Superettan

Fotboll - Superettan - Bajen-basen: "It takes two to tango"

Hammarbys tränarjakt närmar sig slutet. Nu gäller det att sätta organisationen. "Det blir mer av en tränartrojka", säger ordföranden.

Tilskott för Ängelholm - Fotboll - Superettan

Fotboll - Superettan - Sköna slantar för Ängelholm

Ängelholm missade allsvenskan med en hårsmån. Men nu kommer ett positivt besked för den skuldtyngda fotbollsklubben.