Enligt el Mundo Deportivo spottade Pepe på flera Barcelonaspelare efter 1-1-matchen i lördags på Bernabéustadion. Något han själv förnekar.
Men nu avslöjar Marca och As vad som ska ha legat bakom Realbackens ilska. Det är Gerard Piqués ord som ska ha gjort Realspelarna arga. Men själv menar han att uppgifterna är falska.
- Viva España! Leve Spanien, leve den spanska ligan! Åtta poäng ifrån! Så ska Gerard Piqué ha ropat i spelargången efter matchen, och syftade på avståndet mellan lagen i ligan.
Piqué fortsatte att referera till att Barcelona är katalanskt, Real spanskt, och talade om nästa match, onsdagens final i spanska cupen, som kallas för "Copa del Rey", Kungens cup. Han menade att den borde tillhöra Real, som betyder det kungliga.
- Españolitos, spanjorer, nu ska vi åka och vinna er kungs cup!
- Vi får se om du är sådär kaxig när du kommer till landslaget, ska Realspelarna ha svarat med.
Piqué själv menar på Twitter att uppgifterna är helt osanna.
"Jag har aldrig sagt sådana dumheter", skriver mittbacken.
Det är inte första gången som katalanen Piqué är i liknande blåsväder. När han först kom till landslaget sjöng lagkamraterna för honom:
- Piqué, spanjor!
Malena Johansson - eurosport.se



Scanpix





















