Fotboll - Allsvenskan
05/11/2009 - 17:27Söderström: "Jag vill förlänga med Bajen"

Hammarby åkte ur. Men veteranmittfältaren Fredrik Söderström vill stanna i klubben. "Det lutar åt att jag skriver på. Jag brinner av revanschlusta", säger han till eurosport.se.
Han var lagkapten när Hammarby trillade ur allsvenskan. Och om Fredrik Söderström, 36, får bestämma är han med även när klubben tar steget tillbaka om ett år.
- Om jag vill kan jag skriva på för ett år till och just nu lutar det åt att jag gör det. Jag är en vinnare av naturen, är van att spela på hög nivå, i topplag, Uefa-cupen och sådana sammanhang, så jag brinner av revanschslusta. Återtåget har bara börjat, säger han till eurosport.se.
Kontraktet ligger redo att skrivas på?
- Ja, det är jag som bestämmer. Men vill jag avvakta lite, se hur ledningen organiseras och håller ihop.
Vad är viktigt för dig?
- Jag gillar att stå upp när det blåser, men det finns bara en sak: Hammarby ska upp direkt. Jag vill se en tydlig satsning på det, det finns ingen tid att förlora.
Hur länge håller du själv på elitnivå?
- Enligt några kompisar som kollat statistik var jag tydligen den spelare som sprunigt mest i allsvenskan. Det borde säga någonting, tycker man. Jag känner att jag håller ett bra tag till, kroppen känns kanon.
Oskar Månsson - eurosport.se















Kommentarer - Söderström vill stanna
Från 0 Till 0 0