Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Criterium du DauphinéTitta nu 
Just nu på Eurosport
  •  18:52 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
  •  11:00 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
 
 
 
Fotboll - Serie A

Milan oroat över "deprimerad" Zlatan

Zlatans uttalanden i Sverige om att han är trött på fotbollen oroar Milan. Vicepresidenten Adriano Galliani ska ha ringt till svensken för att klargöra situationen. Men agenten Mino Raiola menar att Zlatan kommer att spela tills han är 35.

 
Zlatan oroar Milan - Fotboll - Serie AImago
 

Zlatans uttalanden på presskonferensen i Stockholm om att han är trött på fotbollen har blivit en stor nyhet i Italien - och oroar Milan.

- Man brinner inte lika mycket för det som innan. Nu blir det mer en rytm, att träna och åka hem. Innan stannade man kvar och höll på men nu är det mer rutin. Ni kommer inte att få se mig köra mig slut på planen, med grått hår, sa Zlatan bland annat, och berättade att han låter barnflickan sparka boll med barnen.

Enligt Gazzetta dello Sport är Milans ledning oroad över uttalandena från svensken. Varken vicepresidenten Adriano Galliani eller någon annan i klubben ville ge några kommentarer till medierna. Men enligt GdS kan Galliani ha ringt till Zlatan för att klargöra situationen redan under den middag han hade med tränaren Massimiliano Allegri under gårdagen.

De två talade om situationen i klubben och hur man ska komma förbi de många skador som har drabbat Milan. Enligt GdS är det också troligt att de talade om den "deprimerade" Zlatan.

Enligt tidningen är den version som folket på Milanello har kommit fram till att Zlatans uttalanden handlade om landslaget, och inte Milan. Svensken ska ha velat ta avstånd från landslaget, där han inte har vunnit särskilt mycket och inte ens är säker på att komma till EM, ska man resonera i klubbledningen.

Men det var inte det intryck som Zlatan gav på presskonferensen, där han sa att han vill fortsätta i landslaget oavsett om Sverige går till EM eller inte.

Zlatans agent Mino Raiola vill tona ner saken.

- Jag talade med Zlatan i morse. Han verkade inte vara så nedslagen som det kan låta som på en del av hans uttalanden, säger Raiola till GdS.

Enligt agenten är han bara lite nere efter förlusten mot Juventus i söndags.

- Jag har gjort mig en bild sedan länge: Ibra spelar åtminstone till han är 35, säger agenten.

Italiens största sporttidning har också intervjuat David Lagercrantz, som skriver en biografi tillsammans med Ibrahimovic. Han tillbringade eftermiddagen med Zlatan.

- Han gjorde inte annat än att tala om fotboll och projekt. Ibra är inte 20 år gammal längre, han är en intelligent person och kan vara lite trött, bara. Men jag har aldrig träffat någon med hans fantastiska motivation. Deprimerad? Det blir inte Ibra.

Malena Johansson - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil