Zlatans uttalanden om att han är trött på fotbollen har stört Milan under en delikat period med många skador och sämre resultat. Nu kommer dessutom flyttryktena. Italiens näst största sporttidning, Corriere dello Sport, menar att José Mourinho vill värva Zlatan till Real Madrid.
Enligt tidningen, som de senaste dagarna skrivit om att Mourinho vill ha Zlatan, vill Milans vd Adriano Galliani vara förberedd ifall svensken skulle lämna. Huvudkandidaterna som han har utsett som ersättare ska enligt tidningen vara Carlos Tévez och Gonzalo Higuaín. Den förre ska också Juventus och Inter vara intresserade av. Även Karim Benzema ska finnas på listan, men är ett andraval enligt CdS.
Ett annat alternativ ska vara att byta med Manchester City mellan Ibrahimovic och Mario Balotelli. Båda spelarna har en agent, Mino Raiola, som är nära knuten till Milan.
Förutom ryktena om att Zlatan kan lämna skriver också katalanska El Mundo Deportivo idag att Barcelona har utsett en annan viktig Milanspelare, Thiago Silva, till Carles Puyols ersättare.
Malena Johansson - eurosport.se



Reuters























Det är dook inte samma sak som att stå ut med att någon stjäl stjärnglansen...
Kul om det fungerar och Mou är nog den som skulle kunna fixa även det.Den 15/10/2011 kl 20:45