Det är ännu tidigt på säsongen, men Juventus, som i år har börjat spela på sin nya arena, har fått en betydligt bättre start på säsongen än Milan. Turinlaget leder Serie A på åtta poäng, medan Milan ligger på nedre halvan med sina fem.
Men nu är Zlatan Ibrahimovic tillbaka i Milan, och det ledde direkt till seger i Champions League. Matchen på söndag blir en tidig kraftmätning för de två storklubbarna.
- Juve är jättestarkt. Vi måste vara koncentrerade, för vi har ett stort lag framför oss, säger Zlatan i en intervju med Milans tv-kanal enligt italienska medier.
Andrea Pirlo har gått den motsatta vägen jämfört med Zlatan, från Milan till Juventus, och varit mycket viktig för Juventus hittills.
- Vår kille finns där, Pirlo som gör det jättebra, och vi måste se upp väldigt noga, säger Zlatan.
På söndag kommer antagligen Kevin-Prince Boateng att vara tillbaka, han tränade för fullt med laget igår, och Zlatan visade mot Viktoria Plzen att han är i bra form.
- Jag är glad för jag mår bra, jag är inte hundra procent men jag mår bra, säger han.
När Alexandre Pato och Robinho fortfarande är skadade är det troligt att Zlatan återigen spelar med Antonio Cassano i anfallet.
- Jag tycker om den här rollen, jag är fri att gå framåt och bakåt och jag känner mig mer aktiv. Cassano är fantastisk och jag trivs väldigt bra med honom.
Men Milan har större mål än bara ligan. Silvio Berlusconi sa efter matchen i onsdags att Milan är bättre än Barcelona och "kan vinna allt". Zlatan är betydligt mer försiktig.
- Efter två matcher kan man inte säga någonting, men allting kan bara förbättras. Vi är favoriter i ligan och i Champions League, men det är långt kvar.
Malena Johansson - eurosport.se



AP/LaPresse






















