Förra veckan jämförde han sig själv med Zlatan. Efter Milans vinst i Champions League mot Viktoria Plzen menade Berlusconi att han som politiker var en toppspelare så som Zlatan är i Milan, som har räddat Italien från en svår ekonomisk situation. I helgen gjorde premiärministern ett besök på Milans träningsanläggning Milanello, och hade då ett långt samtal med Ibrahimovic.
- Zlatan har givit mer kraft och styrka åt laget och med honom har (Antonio) Cassano spelat mycket bättre. Nu har han kontinuiteten som han inte hade förut, sa Berlusconi enligt Corriere della Sera.
Innan dess hade han samtalat en lång stund på egen hand med svensken. Vid ett tillfälle avbröts de av vicepresidenten Adriano Galliani, och Berlusconi ska då ha varit i färd med att läxa upp Zlatan om hans frisyr.
- Zlatan, klipp av det där håret, sa Berlusconi till svensken enligt Libero.
Det är välkänt att Silvio Berlusconi är noga med sina spelares frisyrer. Till exempel uppmanade han Ronaldo att låta håret växa och raka av skägget när han spelade i klubben.
Malena Johansson - eurosport.se



Eurosport























Synd att killen är fullständigt korrupt!Den 05/10/2011 kl 09:15