Milan och Manchester City kommer inte överens. "Rossoneris" förslag att lösa Carlos Tévez-affären med lån plus köpklausul, har inte fallit den engelska klubben i smaken.
Den frysboxplacerade argentinske strikern har redan löst boendesituationen i Milano - tidigare i veckan avslöjade en hyresvärd för Gazzetta dello Sport att Tévez kritat på ett lägenhetskontrakt för en rymlig lya i de centrala delarna av stan.
Nu kan han få användning för lägenheten - men inte som Milanspelare, utan som en Interdito.
Enligt italienska medier förbereder Inter ett bud på argentinaren. För 25 miljoner euro hoppas de få loss Tévez. Stadsrivalens handlande ska, enligt uppgift, väcka ilskna känslor i Milan. "Ursinniga" är ordet som de inhemska tidningarna använder för att beskriva "Rossoneri"-ledningens reaktion.
Även Paris Saint Germain är intresserade och ska ha lagt ett bud på 35 miljoner euro, men Tévez verkar föga lockad av en flytt till den franska huvudstaden.
Jens Dahlkvist - eurosport.se



AP/LaPresse





















